09392707199 مشاوره رایگان سئو و طراحی سایت

برنامه نویسی چیست و چه کاربردی دارد؟

آموزش سئو
حمیدرضا اسماعیلی زاده ۱۵ آذر ۱۳۹۷
برنامه نویسی چیست

برنامه نویسی چیست

برنامه نویسی چیست و به چه دردی میخورد. برنامه نویسی چیست

برنامه نویسی چیست و چه کاربردی خواهد داشت. برنامه نویسی چیست

برنامه نویسی چیست ؟ برنامه نویسی راهی است برای دادن دستورالعمل های کامپیوتری درباره آنچه که باید انجام شود. این دستورالعمل ها به عنوان کد شناخته می شوند و برنامه نویسان کامپیوتر برای رفع مشکلات و یا انجام یک کار، کد می نویسند.

برنامه نویسی چیست ؟ هدف نهایی این است که بتوانیم از یک صفحه وب یا یک قطعه نرم افزاری و یا حتی از یک عکس، یک خروجی بدست بیاوریم. به همین دلیل است که برنامه نویسی کامپیوتر اغلب به عنوان ترکیبی بین هنر و علم توصیف می شود؛ این تکنیکی و تحلیلی است، اما در عین حال خلاق است.

برنامه نویسی چیست ؟ وقتی که من برای اولین بار به دنبال دوره های آموزش برنامه نویسی بودم، متوجه شدم که هیچ چیز نمیدانم.افرادی را میدیدم که به عنوان برنامه نویسی کار میکنند و ده ها خط کد مینویسند اما من زمانی که به کد ها نگاه می کردم هیچ چیزی متوجه نمیشدم.

برای من واقعا عجیب بود که با چند خط کد چطور یک خرید آنلاین صورت میگرد یا یک بازی ساخته می شود یا حتی نرم افزار های حسابداری عملیات ها را انجام میدهند و حساب و کتاب می کنند.

من این موضوع را به طور کامل تحقیق کردم، اما بیشتر مقالاتی که خوانده ام، پر از اصطلاحات فنی بود که من نمی فهمیدم. در یک مشکل عجیب و غریب در دنیای تکنولوژی B2B، من نمیتوانم چیزی را پیدا کنم که به وضوح و به سادگی توضیح داد.

برنامه نویسی چیست و چگونه برنامه نویسی را شروع کنیم

زمانی که من به دنبال یادگیری برنامه نویسی بودم، برای استفاده از آموزش های HTML برنامه نویسی تردید داشتم. وقتی که از دوستانم و افرادی که در این زمنیه تخصص داشتم راهنمایی خواستم که از کجا باید شروع کنم و باید چیکار کنم آن ها برای من توضیحاتی دادند.

به من گفتند که HTML یک زبان برنامه نویسی نیست. من فهمیدم که برنامه نویسان یک زبان برنامه نویسی را در نظر میگیرند و آموزش میبینند و در آن زبان حرفه ای میشوند.

زبان برنامه نویسی چیست

هر دستورالعملی که کامپیوتر را به انجام کاری وادار میکند زبان برنامه نویسی میگویند.

HTML یک زبان برنامه نویسی نیست و به برای نشانه گذاری استفاده میشود. به طور کلی، یک زبان برنامه نویسی به شما اجازه می دهد تا نوعی فرایند کاری را توصیف کنید، در حالی که HTML یک راه برای اضافه کردن متن و ساختار به متن است.

در زیر یک آمار در مورد محبوبترین زبان های برنامه نویسی در سال ۲۰۱۷ را مشاهده میکنید که مواردی مثل HTML , CSS را شامل نمیشود چون این دو زبان نیستند.

برنامه نویسی چیست

طبق اطلاعاتی که جمع آموری کردم متوجه شدم برنامه نویسان به دو دسته تقسیم میشوند. برنامه نویسانی هستند که کارشان نوشتن کد های سخت برنامه نویسی هست.

و گروهی هم هستند که برنامه نویسی هایی را انجام میدهند که بیشتر مربوط به گرافیک و ظاهر برنامه ها میشود.

چه زبان برنامه نویسی باید یاد بگیریم؟

این که تصمیم بگیرید که چه زبان برنامه نویسی را یادبگیرید. بسیار مهم اما سخت است.

در حقیقت انتخاب زبان برنامه نویسی بستگی به هدفتان دارد.

برخی از رایج ترین زبان ها عبارتند از:

 • HTML
 • جاوا اسکریپت
 • پایتون
 • CSS
 • روبی
 • پی اچ پی
 • سی ++
 • SQL

یادگیری بعضی از این زبان ها آسان و سخت است و هر کدام از آن ها می تواند در جای خود مفید باشد.

بر اساس اطلاعات وب سایت Stack Overflow ، زبان هایی که محبوبیتی ندارند عبارتند از:

 • پرل
 • دلفی
 • VBA
 • PHP، Objective-C
 • CoffeeScript
 • روبی

مهم ترین سوال که باید قبل از شروع یادگیری از خود بپرسید، این است که:

آیا میخواهید بر روی نحوه دستیابی کاربران به وب سایت ها تمرکز کنید؟

آیا می خواهید بر روی نحوه عملکرد وبسایت ها تمرکز کنید؟

این ها دو تمایز اصلی بین آنچه که به عنوان زبان های برنامه نویسی کامپیوتری که در ظاهر و در باطن رخ می دهد می باشد.

برنامه نویسی front-end و برنامه نویسی back-end

برنامه نویسی front-end چیست؟

برنامه نویسی چیست ؟ برنامه نویسی front-end شامل کدنویسی و ایجاد عناصری است که کاربران می توانند آن ها را ببیند و با آنان ارتباط برقرار کنند به صورتی که با تمام وجود یک وبسایت با نرم افزار را احساس میکنند و آن را در نظر می گیرند.

برنامه نویسی back-end چیست؟

برنامه نویسی back-end شامل کدنویسی و ایجاد عناصری است که باعث میشود یک نرم افزار یا وبسایت وظیفه خود را انجام دهد و به خوبی کار کند، این کد ها به طور معمول برای کاربران قابل مشاهده نیست.

توسعه دهندگان وب back-end با پایگاههای داده ای که اطلاعات را ذخیره می کنند، مانند جزئیات مشتری و سرورهایی که پایگاه داده ها (تقریبا) زندگی می کنند، کار می کنند.

برنامه نویسی فرانت و بک اند، هر دو نیاز به خلاقیت دارند. اما توسعه دهندگان فرانت نیاز به یک خلاقیت بصری و ایده پردازی دارند تا بتوانند به بهترین نحو برای کاربران سایت قضاوت کنند.

نمونه های اصلی توسعه اولیه عبارتند از فونت بسیار زیبا بر روی صفحه وب مورد علاقه خود و یا نوار لغزنده در صفحه اصلی سایت خبری، و یا حتی منوی کشویی که در آن شما می توانید گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید. همه چیز از طرح رنگی به طرح به موقعیت به تایپوگرافی مسئولیت برنامه نویس فرانت است.

سه زبان اصلی توسعه دهندگان فرانت که باید بدانند:

 • HTML
 • جاوا اسکریپت
 • CSS

در زیر یک مثال از برخی از کدگذاری های اولیه HTML است که تعیین موقعیت تصویر، نوشتن متن و نقاط گلوله را تعیین می کند.

برنامه نویسی چیست

شما همچنین ممکن است در مورد عناصر دیگر مانند Bootstrap، AngularJS و EmberJS بشنوید، این زبان ها فقط بر روی ظاهر محتوا در دستگاه های مختلف مانند گوشی های هوشمند بررسی میکند.

برنامه نویس فرانت با توجه به تجربه کاربری و رابط کاربری ظاهر وب سایت و نرم افزار را خلق میکند تا کاربران هر چه بهتر با آن سایت و نرم افزار ارتباط برقرار کنند.

در زیر چند نمونه از زبان های برنامه نویسی بک اند را معرفی میکنیم:

 • پی اچ پی
 • روبی
 • پایتون
 • ای اس پی

در زیر نمونه ای از کد اصلی پایتون است که به کامپیوتر گفته است که می خواهم عبارات «سلام» و «Karen McCandless» را چاپ کنم.

برنامه نویسی چیست

برنامه نویسی چیست ؟ برای درک بهتر برنامه نویسی فرانت اند و بک اند بگذارید برایتان یک مثالی بزنم.

زمانی که شما در سایت دیجی کالا فعالیت میکنید و از جستجو و فیلتر کردن محصولات استفاده میکنید دقیقا دارید با کدنویسی توسعه دهنده فرانت اند ارتباط برقرار میکنید.

و زمانی که مثلا به مرحله خرید و جزئیات پرداخت می رسید دقیقا دارید با کدنویسی توسعه دهنده بک اند ارتباط برقرار میکنید.

برخی از توسعه دهندگان وب هستند که هر دو زبان برنامه نویسی فرانت اند و بک اند را می دانند. آنها به طور معمول به عنوان توسعه دهندگان فول استک ( Full Stack Developer ) شناخته می شوند.

یک برنامه ی کامپیوتری چیزی بیش از حل یک مسأله نیست. به عبارت دیگر، نرم‌افزارها یا اپلیکیشن ها به منظور حل یک مشکل خاص طراحی شده و به بازار عرضه می شوند. حال هرچه این مشکل بزرگ‌تر و جهانی تر باشد، آن نرم‌افزار هم کاربردی‌تر و معروف تر خواهد شد.

در حقیقت، کسانی که علاقمند به برنامه نویسی هستند می بایست سعی کنند یکی از دغدغه ها یا مشکلات جامعه ی خود را برطرف سازند تا نرم‌افزار ایشان با اقبال عمومی رو به رو شود.

یک برنامه نویس پیش از شروع به کدنویسی و انجام پروژه، دقیقاً می بایست بداند که قرار است چه مشکلی را حل نماید و مهم تر از یافتن مشکل، این مسئله که آیا مشکلی که وی در صدد حل آن است آیا واقعا دغدغه درصد قابل توجهی از جامعه است یا گروهی کوچکی از کاربران را پوشش می دهد.

با توجه به رشد روز افزون صنعت نرم افزار و تکنولوژیهای مربوطه، نیاز به برنامه نویسان، طراحان و مشاغل مربوط به این صنعت و تکنولوژی هر روز بیشتر می‌شود. این تقاضا به قدری است که امروزه هر فردی برای انجام کارهای روزمره خود نیاز به کامپیوتر را احساس می‌کند.

دیگر اجرا و انجام پروژه‌ها و برنامه‌ها مختص به سازمانها و ارگانهای بزرگ نیست! امروزه حتی یک فرد عادی نیز، برای انجام محاسبات کاری روزمره احتیاج به کامپیوتر و برنامه نویسی دارد.

بطور مثال ممکن است مهندسی نیاز به برنامه مخصوصی داشته باشد که مقادیری را محسابه و تجزیه تحلیل نماید و این برنامه را در بین برنامه‌های تجاری ارائه شده در بازار پیدا نکند و یا مثال بسیار ساده تر پروژه‌های دانشجویی می‌باشد که یک دانشجو برای موفقیت در دروس خود باید انجام دهد اما در اکثر مواقع بخاطر کم تجربگی نیاز به کمک در انجام پروژه دارد…

با توجه به این رشد و تقاضا، نیاز به ساختار جدیدی حس می‌شود که پاسخگوی درخواست برنامه نویسی بصورت تخصصی یا مستقل باشد.

منبع : youtube.com , interactivepython.org , programmingforbeginnersbook.com , en.wikiversity.orgtechopedia.com

مقالات مرتبط با برنامه نویسی چیست ؟

Summary
برنامه نویسی چیست و چه کاربردی دارد؟ | نوین سئو
Article Name
برنامه نویسی چیست و چه کاربردی دارد؟ | نوین سئو
Description
برنامه نویسی چیست و چگونه برنامه نویسی را شروع کنیم ؟ برنامه نویسی راهی است برای دادن دستورالعمل های کامپیوتری درباره آنچه که باید انجام شود.
Author
Publisher Name
hamid
تاریخ انتشار : آذر ۱۵, ۱۳۹۷
تعداد بازدید : 10 views
1ستاره2ستاره3ستاره4ستاره5ستاره (No Ratings Yet)
Loading...

مقالات مشابه
 • برنامه نویسی چیست
  برنامه نویسی چیست و چه کاربردی دارد؟

  برنامه نویسی چیست برنامه نویسی چیست و به چه دردی میخورد. برنامه نویسی چیست برنامه نویسی چیست و چه کاربردی خواهد داشت. برنامه نویسی چیست برنامه نویسی چیست ؟ برنامه نویسی راهی است برای دادن دستورالعمل های کامپیوتری درباره آنچه که باید انجام شود. این دستورالعمل ها به عنوان کد شناخته می شوند و برنامه نویسان کامپیوتر برای […]

 • تکنیک های سئو – آموزش تکنیک های seo در سال ۲۰۱۹

  تکنیک های سئو و بهینه سازی سایت تکنیک های سئو چیست و چه کاربردی دارد؟ تکنیک های سئو چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ سئو چیست ( آموزش سئو ) سئو (Search Engine Optimization) به این معناست که وبسایت و فروشگاه اینترنتی خود را برای موتور های جستجو بهینه سازی کنید تا افرادی که به دنبال […]

 • درگاه پرداخت واسط بانکی
  ۵ درگاه پرداخت واسط درجه یک و مطمئن در سال ۱۳۹۷

  درگاه پرداخت واسط درگاه پرداخت واسط چیست و چه کاربردی دارد؟ درگاه پرداخت واسط چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ درگاه پرداخت واسط چیست؟ به وب سایت هایی که از شرکت های PSP مجوز دریافت می کنند و درگاه آنلاین دریافت می کنند برای رشد آسان تر کسب و کار های ما درگاه پرداخت واسط می گویند. […]

 • صفحه اول گوگل
  صفحه اول گوگل : ۱۵ تکنیک شگفت انگیز قرار گرفتن در صفحه اول گوگل

  صفحه اول گوگل : ۱۵ تکنیک شگفت انگیز قرار گرفتن در صفحه اول گوگل یست و چگونه کار می کند؟ ه چه دردی می خورد و چه ویژگی هایی دارد؟ صفحه اول گوگل جایگاهی است که مدیران وب سایت در تلاش هستند تا در آن جا قرار بگیرند، زیرا باعث بیشتر دیده شدن خدمات و محصولاتشان […]

 • بلاک چین چیست
  بلاک چین چیست – تکنولوژی بلاک چین به زبان ساده

  بلاک چین چیست چه کاربردی دارد؟ چه ویزگی هایی خواهد داشت؟ تکنولوژی بلاک چین به زبان ساده با استفاده از بلاک چین، بسیاری از افراد می توانند وارد یک پایگاه اطلاعات شوند و یک جامعه از کاربران را کنترل کنند، با این هدف که اطلاعات چگونه ثبت شده و چگونه اصلاح و بروز میشوند. فناوری […]

 • افزایش سرعت سایت
  افزایش سرعت سایت – سرعت سایت خود را ۱۵ برابر کنید

  افزایش سرعت بالا آمدن سایت آموزش افزایش سرعت سایت وردپرس افزایش سرعت سایت چیست و چه کاربردی دارد؟ افزایش سرعت سایت چیست و چه ویژگی هایی دارد؟  در سال ۲۰۰۶ وب سایت آمازون فقط ۱۰۰ میلی ثانیه سرعت وب سایت خود را افزایش داد و سبب شد تا فروش وب سایت به صورت چشمگیری افزایش پیدا کند! […]

 • وب سایت چیست
  وب سایت چیست – کسب درآمد باورنکردنی از وب سایت

  وبسایت چیست؟ رابطه دامنه و هاست با وب سایت چیست؟ سایت استاتیک چیست؟ سایت داینامیک چیست؟ مزایای سایت های داینامیک تفاوت سایت های استاتیک و داینامیک چیست؟ CMS یا سیستم مدیریت محتوا چیست؟ مزایای استفاده از سیستم مدیریت محتوا ویژگی های یک CMS مناسب معرفی برخی از بهترین سیستم مدیریت محتوا وب سایت چیست وب […]

 • شبکه های اجتماعی
  ۱۰ مورد از جدیدترین و محبوبترین شبکه های اجتماعی ۲۰۱۸

  شبکه های اجتماعی یا همان social networks، به پلتفرم های آنلاینی گفته می شود که در آن مردم با دیگر افراد به اشتراک موضوعاتی در زمینه های مختلف می پردازند. 

 • با 10 میلیون چه کنم؟ راه اندازی کسب و کار با 10 میلیون تومان
  راه اندازی کسب و کار با ۱۰ میلیون تومان – با ۱۰ میلیون چه کنم؟

  امروزه وب سایت ها میلیاردی درآمد دارند و به راحتی از این فرصت به بهترین شکل استفاده میکنند اما شما هنوز نمیدونید سرمایه خودتون رو کجا استفاده کنید و از چه شغلی میتونید پول بدست بیاورید!

 • انواع الگوریتم های بهینه سازی گوگل (بروز رسانی ۲۰۱۸)

  انواع الگوریتم های بهینه سازی انواع الگوریتم های بهینه سازی چیست و چه کاربردی دارد؟ انواع الگوریتم های بهینه سازی چیست و چه ویزگی دارد؟ انواع الگوریتم های بهینه سازی ، سئو و بهینه سازی سایت یک فرایند طولانی مدت است و هدف از این کار افزایش رتبه سایت در نتایح گوگل می باشد. تعدادی […]

دیدگاه ها