09392707199 مشاوره رایگان سئو و طراحی سایت

برنامه نویسی چیست و چه کاربردی دارد – چگونه برنامه نویسی را شروع کنیم

حمیدرضا اسماعیلی زاده ۱۵ آذر ۱۳۹۷
برنامه نویسی چیست

برنامه نویسی چیست

برنامه نویسی چیست و چه کاربردی دارد؟ برنامه نویسی چیست و چه کاربردی داردیک فرایند آسان و کابردی است که ما در این مقاله چگونه برنامه نویسی را شروع کنیم را به شما آموزش دادیم تا به راحتی بتوانید تحقیق در مورد برنامه نویسی را انجام دهید.

برنامه نویسی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ چگونه برنامه نویسی را شروع کنیم شما در این مقاله به صورت کامل و قدم به قدم تحقیق در مورد برنامه نویسی به صورت تصویری را یاد میگیرید، پس از امروز به بعد پاسخ به این سوال که برنامه نویسی دسکتاپ برای شما یک کابوس نیست.

برنامه نویسی راهی است برای دادن دستورالعمل های کامپیوتری درباره آنچه که باید انجام شود. این دستورالعمل ها به عنوان کد شناخته می شوند و برنامه نویسان کامپیوتر برای رفع مشکلات و یا انجام یک کار، کد می نویسند.

هدف نهایی این است که بتوانیم از یک صفحه وب یا یک قطعه نرم افزاری و یا حتی از یک عکس، یک خروجی بدست بیاوریم. به همین دلیل است که برنامه نویسی کامپیوتر اغلب به عنوان ترکیبی بین هنر و علم توصیف می شود؛ این تکنیکی و تحلیلی است، اما در عین حال خلاق است.

وقتی که من برای اولین بار به دنبال دوره های آموزش برنامه نویسی بودم، متوجه شدم که هیچ چیز نمیدانم.افرادی را میدیدم که به عنوان برنامه نویسی کار میکنند و ده ها خط کد مینویسند اما من زمانی که به کد ها نگاه می کردم هیچ چیزی متوجه نمیشدم.

برای من واقعا عجیب بود که با چند خط کد چطور یک خرید آنلاین صورت میگرد یا یک بازی ساخته می شود یا حتی نرم افزار های حسابداری عملیات ها را انجام میدهند و حساب و کتاب می کنند.

من این موضوع را به طور کامل تحقیق کردم، اما بیشتر مقالاتی که خوانده ام، پر از اصطلاحات فنی بود که من نمی فهمیدم. در یک مشکل عجیب و غریب در دنیای تکنولوژی B2B، من نمیتوانم چیزی را پیدا کنم که به وضوح و به سادگی توضیح داد.

برنامه نویسی چیست و چگونه برنامه نویسی را شروع کنیم

زمانی که من به دنبال یادگیری برنامه نویسی بودم، برای استفاده از آموزش های HTML برنامه نویسی تردید داشتم. وقتی که از دوستانم و افرادی که در این زمنیه تخصص داشتم راهنمایی خواستم که از کجا باید شروع کنم و باید چیکار کنم آن ها برای من توضیحاتی دادند.

به من گفتند که HTML یک زبان برنامه نویسی نیست. من فهمیدم که برنامه نویسان یک زبان برنامه نویسی را در نظر میگیرند و آموزش میبینند و در آن زبان حرفه ای میشوند.

زبان برنامه نویسی چیست

هر دستورالعملی که کامپیوتر را به انجام کاری وادار میکند زبان برنامه نویسی میگویند.

HTML یک زبان برنامه نویسی نیست و به برای نشانه گذاری استفاده میشود. به طور کلی، یک زبان برنامه نویسی به شما اجازه می دهد تا نوعی فرایند کاری را توصیف کنید، در حالی که HTML یک راه برای اضافه کردن متن و ساختار به متن است.

در زیر یک آمار در مورد محبوبترین زبان های برنامه نویسی در سال ۲۰۱۷ را مشاهده میکنید که مواردی مثل HTML , CSS را شامل نمیشود چون این دو زبان نیستند.

برنامه نویسی چیست

طبق اطلاعاتی که جمع آموری کردم متوجه شدم برنامه نویسان به دو دسته تقسیم میشوند. برنامه نویسانی هستند که کارشان نوشتن کد های سخت برنامه نویسی هست.

و گروهی هم هستند که برنامه نویسی هایی را انجام میدهند که بیشتر مربوط به گرافیک و ظاهر برنامه ها میشود.

چه زبان برنامه نویسی باید یاد بگیریم؟

این که تصمیم بگیرید که چه زبان برنامه نویسی را یادبگیرید. بسیار مهم اما سخت است.

در حقیقت انتخاب زبان برنامه نویسی بستگی به هدفتان دارد.

برخی از رایج ترین زبان ها عبارتند از:

 • HTML
 • جاوا اسکریپت
 • پایتون
 • CSS
 • روبی
 • پی اچ پی
 • سی ++
 • SQL

یادگیری بعضی از این زبان ها آسان و سخت است و هر کدام از آن ها می تواند در جای خود مفید باشد.

بر اساس اطلاعات وب سایت Stack Overflow ، زبان هایی که محبوبیتی ندارند عبارتند از:

 • پرل
 • دلفی
 • VBA
 • PHP، Objective-C
 • CoffeeScript
 • روبی

مهم ترین سوال که باید قبل از شروع یادگیری از خود بپرسید، این است که:

آیا میخواهید بر روی نحوه دستیابی کاربران به وب سایت ها تمرکز کنید؟

آیا می خواهید بر روی نحوه عملکرد وبسایت ها تمرکز کنید؟

این ها دو تمایز اصلی بین آنچه که به عنوان زبان های برنامه نویسی کامپیوتری که در ظاهر و در باطن رخ می دهد می باشد.

برنامه نویسی front-end و برنامه نویسی back-end

برنامه نویسی front-end چیست؟

برنامه نویسی چیست ؟ برنامه نویسی front-end شامل کدنویسی و ایجاد عناصری است که کاربران می توانند آن ها را ببیند و با آنان ارتباط برقرار کنند به صورتی که با تمام وجود یک وبسایت با نرم افزار را احساس میکنند و آن را در نظر می گیرند.

برنامه نویسی back-end چیست؟

برنامه نویسی back-end شامل کدنویسی و ایجاد عناصری است که باعث میشود یک نرم افزار یا وبسایت وظیفه خود را انجام دهد و به خوبی کار کند، این کد ها به طور معمول برای کاربران قابل مشاهده نیست.

توسعه دهندگان وب back-end با پایگاههای داده ای که اطلاعات را ذخیره می کنند، مانند جزئیات مشتری و سرورهایی که پایگاه داده ها (تقریبا) زندگی می کنند، کار می کنند.

برنامه نویسی فرانت و بک اند، هر دو نیاز به خلاقیت دارند. اما توسعه دهندگان فرانت نیاز به یک خلاقیت بصری و ایده پردازی دارند تا بتوانند به بهترین نحو برای کاربران سایت قضاوت کنند.

نمونه های اصلی توسعه اولیه عبارتند از فونت بسیار زیبا بر روی صفحه وب مورد علاقه خود و یا نوار لغزنده در صفحه اصلی سایت خبری، و یا حتی منوی کشویی که در آن شما می توانید گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید. همه چیز از طرح رنگی به طرح به موقعیت به تایپوگرافی مسئولیت برنامه نویس فرانت است.

سه زبان اصلی توسعه دهندگان فرانت که باید بدانند:

 • HTML
 • جاوا اسکریپت
 • CSS

در زیر یک مثال از برخی از کدگذاری های اولیه HTML است که تعیین موقعیت تصویر، نوشتن متن و نقاط گلوله را تعیین می کند.

برنامه نویسی چیست

شما همچنین ممکن است در مورد عناصر دیگر مانند Bootstrap، AngularJS و EmberJS بشنوید، این زبان ها فقط بر روی ظاهر محتوا در دستگاه های مختلف مانند گوشی های هوشمند بررسی میکند.

برنامه نویس فرانت با توجه به تجربه کاربری و رابط کاربری ظاهر وب سایت و نرم افزار را خلق میکند تا کاربران هر چه بهتر با آن سایت و نرم افزار ارتباط برقرار کنند.

در زیر چند نمونه از زبان های برنامه نویسی بک اند را معرفی میکنیم:

 • پی اچ پی
 • روبی
 • پایتون
 • ای اس پی

در زیر نمونه ای از کد اصلی پایتون است که به کامپیوتر گفته است که می خواهم عبارات «سلام» و «Karen McCandless» را چاپ کنم.

برنامه نویسی چیست

برنامه نویسی چیست ؟ برای درک بهتر برنامه نویسی فرانت اند و بک اند بگذارید برایتان یک مثالی بزنم.

زمانی که شما در سایت دیجی کالا فعالیت میکنید و از جستجو و فیلتر کردن محصولات استفاده میکنید دقیقا دارید با کدنویسی توسعه دهنده فرانت اند ارتباط برقرار میکنید.

و زمانی که مثلا به مرحله خرید و جزئیات پرداخت می رسید دقیقا دارید با کدنویسی توسعه دهنده بک اند ارتباط برقرار میکنید.

برخی از توسعه دهندگان وب هستند که هر دو زبان برنامه نویسی فرانت اند و بک اند را می دانند. آنها به طور معمول به عنوان توسعه دهندگان فول استک ( Full Stack Developer ) شناخته می شوند.

یک برنامه ی کامپیوتری چیزی بیش از حل یک مسأله نیست. به عبارت دیگر، نرم‌افزارها یا اپلیکیشن ها به منظور حل یک مشکل خاص طراحی شده و به بازار عرضه می شوند. حال هرچه این مشکل بزرگ‌تر و جهانی تر باشد، آن نرم‌افزار هم کاربردی‌تر و معروف تر خواهد شد.

در حقیقت، کسانی که علاقمند به برنامه نویسی هستند می بایست سعی کنند یکی از دغدغه ها یا مشکلات جامعه ی خود را برطرف سازند تا نرم‌افزار ایشان با اقبال عمومی رو به رو شود.

یک برنامه نویس پیش از شروع به کدنویسی و انجام پروژه، دقیقاً می بایست بداند که قرار است چه مشکلی را حل نماید و مهم تر از یافتن مشکل، این مسئله که آیا مشکلی که وی در صدد حل آن است آیا واقعا دغدغه درصد قابل توجهی از جامعه است یا گروهی کوچکی از کاربران را پوشش می دهد.

با توجه به رشد روز افزون صنعت نرم افزار و تکنولوژیهای مربوطه، نیاز به برنامه نویسان، طراحان و مشاغل مربوط به این صنعت و تکنولوژی هر روز بیشتر می‌شود. این تقاضا به قدری است که امروزه هر فردی برای انجام کارهای روزمره خود نیاز به کامپیوتر را احساس می‌کند.

دیگر اجرا و انجام پروژه‌ها و برنامه‌ها مختص به سازمانها و ارگانهای بزرگ نیست! امروزه حتی یک فرد عادی نیز، برای انجام محاسبات کاری روزمره احتیاج به کامپیوتر و برنامه نویسی دارد.

بطور مثال ممکن است مهندسی نیاز به برنامه مخصوصی داشته باشد که مقادیری را محسابه و تجزیه تحلیل نماید و این برنامه را در بین برنامه‌های تجاری ارائه شده در بازار پیدا نکند و یا مثال بسیار ساده تر پروژه‌های دانشجویی می‌باشد که یک دانشجو برای موفقیت در دروس خود باید انجام دهد اما در اکثر مواقع بخاطر کم تجربگی نیاز به کمک در انجام پروژه دارد…

با توجه به این رشد و تقاضا، نیاز به ساختار جدیدی حس می‌شود که پاسخگوی درخواست برنامه نویسی بصورت تخصصی یا مستقل باشد.

منبع : youtube.com , interactivepython.org , programmingforbeginnersbook.com , en.wikiversity.orgtechopedia.com

مقالات مرتبط با برنامه نویسی چیست ؟

Summary
برنامه نویسی چیست و چه کاربردی دارد؟ | نوین نت
Article Name
برنامه نویسی چیست و چه کاربردی دارد؟ | نوین نت
Description
برنامه نویسی چیست و چگونه برنامه نویسی را شروع کنیم ؟ برنامه نویسی راهی است برای دادن دستورالعمل های کامپیوتری درباره آنچه که باید انجام شود.
Author
Publisher Name
hamid
تاریخ انتشار : آذر ۱۵, ۱۳۹۷
تعداد بازدید : 499 views
برنامه نویسی چیست و چه کاربردی دارد – چگونه برنامه نویسی را شروع کنیم
5 از 175 رای

مقالات مشابه
 • اکانت های قانونی ps4 چیست

  … …. فروش اکانت های قانونی کنسول پلستیشن ۴ به صورت ظرفیتی با بهترین کیفیت و ارزانترین قیمت به صورت کسترده با ارائه پشتیبانی ۲۴ ساعته به بهترین نحو این اکانت ها توسط گیفت کارت psn های کاملا قانونی تهیه و قابل پیگیری می باشد همچنان تمام محصولا فروشگاه گیم استور دارای گرانتی مادام العمر […]

 • نصب اینستاگرام
  نصب اینستاگرام – آموزش کامل و قدم به قدم نصب اینستاگرام بر روی گوشی

  نصب اینستاگرام آموزش نصب اینستاگرام چیست و چه کاربردی دارد؟ آموزش نصب اینستاگرام چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ نصب آسان اینستاگرام و راه اندازی آن یکی از مواردی به شمار می رود که برای کاربران این نرم افزار اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا فقط با نصب و بروزرسانی اینستاگرام، می‌توان از تمام امکانات این […]

 • کار در منزل
  کار در منزل : روشهای کسب درآمد تضمینی در خانه در سال ۹۸

  کار در منزل کار در منزل اینترنتی چیست و چه کاربردی دارد؟ انواع کار در منزل یک فرایند آسان و کابردی است که ما در این مقاله شغل های خانگی را به شما آموزش دادیم تا به راحتی بتوانید کار در منزل ۱۳۹۷ را انجام دهید. کار در منزل بسته بندی کار در منزل اینترنتی چیست و چه […]

 • افزایش فالوور اینستاگرام
  افزایش فالوور اینستاگرام رایگان – معرفی ۲۸ ترفند آسان

  افزایش فالوور اینستاگرام رایگان برنامه افزایش فالوور اینستاگرام رایگان چیست؟ شما در این مقاله به صورت کامل و قدم به قدم سرور افزایش فالوور اینستاگرام رایگان به صورت تصویری را یاد میگیرید، پس از امروز به بعد پاسخ به این سوال که برنامه فالوور فیک اینستاگرام رایگان برای شما یک کابوس نیست. برنامه افزایش فالوور اینستاگرام رایگان […]

 • رنک سایت
  رتبه سایت – روش های تعیین رتبه سایت در الکسا و گوگل

  رتبه سایت در الکسا و گوگل رتبه سایت چیست و چه کاربردی دارد؟ رتبه سایت رتبه سایت چیست و چه کاربردی دارد؟ رتبه سایت رتبه سایت چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ رتبه سایت رتبه سایت چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ رتبه سایت بهترین مطلب درباره ی تعیین رتبه سایت در الکسا و گوگل […]

 • بهبود جایگاه سایت در گوگل
  آموزش سئو با بهبود جایگاه سایت در گوگل در سال ۲۰۱۹

  بهبود جایگاه سایت در گوگل با ۱۳ روش فوق العاده آسان بهبود جایگاه سایت در گوگل چیست و چه کاربردی دارد؟ بهبود جایگاه سایت در گوگل بهبود جایگاه سایت در گوگل چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ بهبود جایگاه سایت در گوگل زمانی که شما عبارت ” آموزش سئو ” را می بینید چه چیزی به ذهنتان […]

 • افزایش پیج رنک گوگل
  افزایش پیج رنک گوگل در سال ۲۰۱۹ – پیج رنک گوگل چیست؟

  افزایش پیج رنک گوگل افزایش پیج رنک گوگل چیست و چه کاربردی دارد؟ افزایش پیج رنک گوگل افزایش پیج رنک گوگل چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ افزایش پیج رنک گوگل به سوال های زیر دقت کنید: افزایش پیج رنک گوگل پیج رنک گوگل چیست؟ ترفند ها و تکنیک های افزایش پیج رنک گوگل چیست؟ چگونه پیج […]

 • آموزش سئو با بهترین تکنیک های سئو کلاه سیاه در سال ۲۰۱۹

  سئو کلاه سیاه چیست + تکنیک ها و ترفند ها سئو کلاه سیاه چیست و به چه دردی میخورد؟ سئو کلاه سیاه چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ سئو کلاه سیاه چیست؟ در این مقاله از آموزش سئو قصد داریم به معرفی سئو کلاه سیاه ( Black Hat Seo ) و تکنیک های آن بپردازیم. […]

 • ctr چیست
  آموزش سئو، نرخ کلیک یا CTR چیست؟ تکنیک های افزایش CTR

  نرخ کلیک یا CTR چیست؟ نرخ کلیک چیست و چه کاربردی دارد؟ ctr چیست و به چه دردی میخورد؟ در این مقاله از آموزش سئو به معرفی CTR یا نرخ کلیک میپردازیم و یک سری از مهمترین تکنیک های افزایش نرخ کلیک را معرفی میکنیم. در این مقاله قصد داریم در رابطه با CTR یا […]

 • آموزش سئو به روش سئو کلاه سفید در سال ۲۰۱۹

  سئو کلاه سفید چیست و چه کاربردی دارد. سئو کلاه سفید چیست و چه روش ها و تکنیک هایی دارد. سئو کلاه سفید در سال ۲۰۱۹ در این مقاله از آموزش سئو می خواهیم به طور حرفه ای و از ۰ تا ۱۰۰ به بررسی و آموزش سئو کلاه سفید بپردازیم. آموزش سئو کلاه سفید سئو […]

دیدگاه ها
Fateme در ۲۰ دی ۱۳۹۷ در ۸:۵۴ ق.ظ گفته:

این مطالب بسیار عالیه

پاسخ
  حمیدرضا اسماعیلی زاده در ۲۰ دی ۱۳۹۷ در ۱۰:۳۳ ق.ظ گفته:

  خواهش میکنم

  پاسخ
صاحبیان در ۲۳ دی ۱۳۹۷ در ۳:۱۲ ب.ظ گفته:

مطالبتون درمورد برنامه نویسی عالیه

پاسخ
  حمیدرضا اسماعیلی زاده در ۲۴ دی ۱۳۹۷ در ۱۲:۱۲ ب.ظ گفته:

  سپاسگزارم دوست عزیز

  پاسخ
طاها در ۳۰ دی ۱۳۹۷ در ۶:۵۲ ب.ظ گفته:

این مقاله برای شروع برنامه نویسی عالیه دمتون گرم

پاسخ
  حمیدرضا اسماعیلی زاده در ۱ بهمن ۱۳۹۷ در ۱۰:۵۹ ق.ظ گفته:

  خواهش میکنم دوست عزیز

  پاسخ
مریم فلاح در ۲ بهمن ۱۳۹۷ در ۵:۵۹ ب.ظ گفته:

سلام یادگیری برنامه نویسی معمولاً چند سال طول میکشه؟

پاسخ
  حمیدرضا اسماعیلی زاده در ۴ بهمن ۱۳۹۷ در ۹:۵۰ ب.ظ گفته:

  سلام دوست عزیز بستگی به زمانی داره که شما صرف اون میکنید. روزی ۱۰ساعت زمان میذارید با این که روزی یک ساعت زمان میذارید خب خیلی فرق میکنه

  پاسخ
نوید در ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ در ۲:۰۰ ب.ظ گفته:

سلام .خسته نباشید
از نظر شما کدو کشور برای برنامه نویسان بهتر است ومیتنن درامد خوبی رو اونجا داشته باشن

پاسخ