09392707199 مشاوره رایگان سئو و طراحی سایت

ثبت سایت در گوگل – آموزش تصویری به صورت کامل و قدم به قدم

حمیدرضا اسماعیلی زاده ۳۱ شهریور ۱۳۹۷
ثبت سایت در گوگل

ثبت سایت در گوگل وبمستر

ثبت سایت در گوگل چیست و چه کابردی دارد؟

ثبت سایت در گوگل چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

گوگل ابزاری را برای بررسی وضعیت وب سایت ها در موتورهای جستجو ، ثبت سایت در گوگل و مشاهده آمار کاربردی از آن ها ایجاد کرده که نام آن را گوگل وب مستر تولز گذاشته است که البته به نام گوگل سرچ کنسول تغییر نام یافته است.

گوگل وب مستر تولز آماری مانند بازدیدهای سایت، کلیدواژهای جستجو شده، لینک‌ها و بک‌لینک‌ها، صفحات ایندکس شده در گوگل، وضعیت دسترسی ربات خزنده گوگل به وب‌سایت شما، خطاهای احتمالی در دسترسی، خطاهای امنیتی و … را در اختیار شما قرار می‌دهد.

اگرچه برای قرار گرفتن در نتایج موتورهای جستجو ثبت سایت در کنسول جستجوی گوگل اجباری نیست، اما مسلما با ثبت سایت در این ابزار و بررسی آمار ارائه شده روند پیشروی در صفحات موتورهای جستجو بسیار سریع خواهد بود.

چه بسا که سایت شما دارای اشکالات زیادی از منظر بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو باشد، اما شما متوجه آن نشوید. این در حالی است که گوگل سرچ کنسول آمار بسیار دقیقی در این خصوص به شما ارائه می‌دهد.

مزایای ثبت سایت در گوگل

 • فهرست شدن مطالب سایت در موتور گوگل
 • کنترل و مشاهده ترافیک سایت
 • فراخوانی Crawler گوگل به یک مطلب خاص در سایت
 • بررسی نحوه دیدن سایت شما از سمت گوگل
 • چه کلماتی جستجو شده ای به سمت سایت شما ارجاع داده شده است.
 • چه وب سایت هایی به سمت سایت شما لینک داده اند.
 • آیا سایت شما کارایی لازم در موبایل و تبلت را دارد؟

ثبت وب سایت در در گوگل

ابتدا داشتن یک حساب کاربری در گوگل یا همان gmail الزامی است. اگر در گوگل حساب کاربری ندارید می توانید با استفاده از مقاله ساخت حساب گوگل یک حساب کاربری در گوگل ایجاد کنید.

در این مرحله لازم است که در وارد صفحه سرچ کنسول گوگل شوید، برای این کار کافیست اینجا کلیک کنید.

پس از وارد شدن به حساب کاربری‌تان از طریق گزینه Sign in، از طریق گزینه ADD A PROPERTY که در یک کادر قرمز رنگ قرار دارد، سایتتان را درج کنید.

پس از کلیک بر روی گزینه‌ی ذکر شده صفحه‌ای مطابق تصویر زیر برای شما نمایش داده می‌شود که با انجام مراحل ۱ تا ۴ درج سایتتان در کنسول جستجوی گوگل انجام خواهد شد.

ثبت سایت در گوگل

 1. با کلیک بر روی this HTML verification file کلیک کنید تا فایل html برای تایید دانلود شود.
 2. فایل را در روت سایت (پوشه اصلی، معمولا با عنوان public_html یا www در هاست شما قرار دارد) آپلود کنید.
 3. بررسی کنید که فایل در سایت قابل دسترسی باشد (بعضا فایل‌هایی مثل .htaccess باعث جلوگیری از نمایش فایل  در مرورگر می‌شوند که لازم است موقتا غیرفعال شوند)
 4. در صورت انجام صحیح موارد فوق با کلیک بر روی گزینه verify سایتتان در گوگل سرچ کنسول حساب کاربری شما درج خواهد شد.

مدت زمان ثبت سایت در گوگل

زمان تقریبی ظاهر شدن سایت در گوگل حد اقل دو ماه میباشد. طی این زمان ذکر شده به اصطلاح سایت شما رو داخل سند باکس نگه میدارد.

بحث سند باکس گوگل اینه که بعد از ۲ الی ۳ ماه ، سایت جایگاه اصلی خودشو توی نتایج گوگل پیدا می کنه.

معرفی بخش های گوگل وبمستر

در سمت چپ صفحه سرچ کنسول چندین مورد وجود دارد که در عکس زیر مشاهده میکنید. ما در این قسمت قصد داریم این موارد را معرفی کنیم و کاربرد آن ها را توضیح دهیم.

ثبت سایت در گوگل

Dashboard

با کلیک بر روی نام سایتتان در گوگل سرچ کنسول وارد پنل سایت مذکور می‌شوید. اولین صفحه‌ای که مشاهده می‌کنید بخش داشبورد است که خلاصه‌ای از اطلاعات به صورت کلی در آن قرار دارد.

داشبورد خلاصه‌ای از مهم‌ترین بخش‌های گوگل سرچ کنسول است که شامل خطاهای بخش Crawl (که در خصوص آن در ادامه توضیح خواهیم داد)، آمار جستجو و کلیک‌ها و آمار سایت‌مپ شامل تمامی URLهای سایت و URLهای ایندکس شده در صفحات گوگل می‌باشد.

با کلیک بر روی عناوین بخش‌های مختلف داشبورد به صفحه مربوط به آن بخش هدایت خواهید شد و می‌توانید جزئیات بیشتری از آمار ارائه شده ببینید.

Messages

ثبت سایت در گوگل

بخش دیگری که پایین لینک داشبود قابل مشاهده است بخش Messages می‌باشد.

پیام‌های آگاه‌سازی گوگل سرچ کنسول شامل خطاهای وب‌سایت، مشکلات امنیتی، راهکارهایی که گوگل در جهت بهبود سئو به شما ارائه می‌‌دهد و بسیاری موارد دیگر در بخش Messages برای شما قابل مشاهده است.

همچنین پیام‌های این بخش در اینباکس جی‌میل حساب کاربری مرتبط با گوگل سرچ کنسول شما نیز قابل مشاهده خواهند بود. لازم است این بخش به صورت مرتب بررسی شود تا در صورت بروز خطاهای بهینه‌سازی یا امنیتی بتوانید سریعا در جهت رفع آن‌ها اقدام نمایید.

Appearance

ثبت سایت در گوگل

بخش Search Appearance مرتبط با ظاهر نتایج نمایش داده شده در موتورهای جستجو است. مواردی مثل عنوان لینک نمایش داده شده، آدرس لینک، توضیحات متا و …

‌گوگل سرچ کنسول به طور خلاصه بخش Search Appearance را شامل موارد زیر معرفی می‌کند.

  • Title: عنوانی که برای سایتتان در موتورهای جستجو نمایش داده می‌شود.
  • Snippet: توضیحاتی که زیر عنوان اصلی نمایش داده می‌شود و مربوط به بخش متا دیسکریپشن در سایت است.
  • Sitelinks: این بخش لینک‌های مهم سایت هستند که در صورت جستجوی عنوان اصلی یک سایت زیر اسنیپت نمایش داده می‌شوند.
  • Search within a site: در صورتی که گوگل تشخیص بدهد در سایتتان امکان جستجو وجود دارد یک فیلد جستجو نمایش می‌دهد تا کاربران بتوانند بدون ورود به سایت شما جستجو کنند. این بخش معمولا برای سایت‌های فارسی زبان کاربردی ندارد و فعال نمی‌شود.
  • URL: آدرس صفحه شماست که پایین تایتل نمایش داده می‌شود.
  • Breadcrumbs: گاها به جای لینک مسیر یک آدرس در موتور جستجو نمایش داده می‌شود. مثلا به صورت زیر
   هاست » هاست لینوکس » هاست لینوکس ایران

این طریقه مسیردهی از بخش Site Navigation Element واقع در Structured Data قابل مدیریت است.

 • Product – Rich Snippet: احتمالا شما هم حین جستجو در گوگل سایت‌هایی را دیده‌اید که پایین لینک‌هایشان ستاره‌های امتیازدهی وجود دارد، این ستاره‌ها مربوط به rich snippet هستند و از بخش Structured Data dashboard قابل مدیریت می‌باشند.

تمامی موارد فوق از بخش Search Appearance قابل مدیریت می باشند. این بخش ابزار دیگری نظیر HTML Improvements در اختیار شما قرار می‌دهد که توسط آن می‌توانید خطاهای کدهای html را بررسی و رفع نمایید.

Search Traffic

ثبت سایت در گوگل

بخش Search Traffic در سرچ کنسول گوگل شامل ابزاری برای بررسی آمار ورودی‌های کلمات کلیدی، بک‌لینک‌ها و … می‌باشد.  ثبت سایت در گوگل

سرچ ترافیک یکی از کاربردی‌ترین بخش‌های سرچ کنسول است. این بخش از زیربخش‌های زیر تشکیل شده است.  ثبت سایت در گوگل

 • Search Analytics: این بخش بسیار کاربردی شامل مواردی همچون کلمات کلیدی جستجو شده و میزان کلیک بر روی آن‌ها برای ورود به وب‌سایت شما، آدرس و میزان صفحات بازدید شده از طریق صفحات جستجو، کشور بازدیدگنندگان وب‌سایت شما، ابزار مورد استفاده کابران شما برای مشاهده وب‌سایت (شامل موبایل، تبلت، لپ‌تاپ و …)، و … می‌باشد.
 • Links to Your Site: این بخش مشخص کننده سایت‌هایی است که لینک سایت شما در خودشان قرار داده‌اند. این لینک‌ها اصطلاحا بک‌لینک نامیده می‌شوند.
 • Internal Links: منظور از اینترنال لینک، لینک‌های داخلی وب‌سایت شماست. به عنوان مثال هنگامی که شما یک کلمه کلیدی را به یک صفحه در سایت خودتان لینک می‌کتید، این نوع لینک اینترنال لینک یا لینک داخلی در نظر گرفته می‌شوند.
 • International Targeting: در صورتی که سایتتان چند زبانه باشد، آمار بازدیدهای زبان‌های مختلف سایت در این بخش قابل مشاهده خواهد بود.
 • Mobile Usability: در صورتی که سایتتان اشکالی برای نمایش در مرورگرهای موبایل و تبلت داشته باشد (مثلا ریسپانسیو نباشد) خطاهای مربوطه در این بخش قابل مشاهده خواهند بود.

Google Index

ثبت سایت در گوگل

بخش Google Index در سرچ کنسول گوگل ابزاری برای مشاهده‌ی صفحات ثبت شده یا درج شده در موتورهای جستجو است.گوگل ایندکس از سه بخش تشکیل شده است.

 • Index Status: این بخش یک گزارش صرفا عددی در خصوص تعداد لینک‌های ثبت شده در گوگل (اصلاحا لینک‌های ایندکس شده) برای شما نمایش می‌دهد. در صورت مراجعه به تب advanced آمار صفحاتی که ربات گوگل را بلاک کرده‌اند و ایندکس نمی‌شوند را مشاهده خواهید کرد.
 • Blocked Resources: این بخش دقیقا شامل مواردی است که در تب advanced از مورد قبلی با عنوان بلاک شده‌ها آورده شده‌اند. در این بخش می‌توانید دقیقا لیست صفحات بلاک شده را مشاهده کنید. اگر صفحه‌ای به اشتباه بلاک شده باشد با مراجعه به فایل robot.txt سایتتان می‌توانید آن را از این فایل حذف کنید تا مجددا در گوگل ایندکس شود.
 • Remove URLs: در صورتی که تمایل داشته باشد لینکی، به هر دلیلی در گوگل ایندکس نشود، درخواست حذف لینک از گوگل را می‌توانید در این بخش ثبت کنید.

Crawl

ثبت سایت در گوگل

بدون شک مهم‌ترین بخش گوگل سرچ کنسول Crawl می‌باشد و آماری که به شما ارائه می‌دهد از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند.

منظور از Crawl ربات خزنده‌ی گوگل است که در طول شبانه‌روز چندین بار به سایت شما مراجعه می‌کند تا در صورتی که تغییرات جدید اعمال کرده باشید این تغییرات را در گوگل اعمال کند. Crawl در کنسول جستجوی گوگل شامل بخش‌های زیر می‌باشد.

 • Crawl Errors: این بخش شامل تمامی خطاهایی که مانع از دسترسی ربات خزنده گوگل به وب‌سایت می‌شود، می‌باشد. مواردی مثل خطاهای دی‌ان‌اسی، خطاهای اتصال به سرور، خطاهای فایل robot.txt، خطاهای صفحات ۴۰۴ و …

با بررسی و رفع خطاهای ذکر شده این بخش در وب‌سایتتان با فشردن گزینه MARK AS FIXED می‌‌توانید صفحاتی که به عنوان صفحات مشکل‌دار شناخته شده بودند را از این بخش حذف کنید.

این بخش آمار را به دو صورت مجزا برای کامپیوترهای خانگی و گوشی‌های هوشمند ارائه می‌کند.

 • Crawl Stats: همانطور که از عنوان این بخش پیداست اطلاعاتی در خصوص آمار ورود خزنده گوگل به سایت شما در آن درج می‌شود. اطلاعاتی شامل میزان مراجعه روزانه ربات خزنده به صفحات سایت شما، میزان دانلود اطلاعات از صفحات سایت شما توسط ربات‌ها و مدت زمانی که طول می‌کشد تا یک صفحه دانلود شود. بخش آخر به منظور بررسی لود صفحات که تاثیر آن بر روی سئوی سایت محسوس است استفاده می‌شود.
 • Fetch as Google: در این بخش می‌توانید سایتتان را به شکلی که گوگل می‌بیند مشاهده کنید. همانطور که مستحضر هستید گوگل بررسی سایت‌ها را از طریق کدها و تگ‌های HTML مورد بررسی قرار می‌دهد. این که ببینید سایتتان به چه ترتیبی برای گوگل لود می‌شود باعث بهبود درک شما از وب‌سایت و افزایش توانایی جهت بهبود سئوی سایت خواهد شد.

این بخش نیز به دو صورت قابل مشاهده است. یکی برای کامپیوترهای خانگی و دیگری برای گوشی‌های هوشمند.

 • robots.txt Tester: در این بخش می‌توانید محتویات فایل robot.txt و خطاها یا هشدارهای احتمالی آن را مشاهده کنید. همچنین می‌توانید مطمئن شوید که فایل robot.txt شما به درستی توسط گوگل شناسایی شده است تا از ایندکس شدن صفحاتی که تمایلی به ایندکس شدن آن‌ها ندارید جلوگیری شود.
 • Sitemaps: بخش سایت‌مپ نیز شامل نقشه گوگلی سایت شماست که اجزای آن بر روی وب‌سایتتان در یک فایل xml درج شده‌اند. از این بخش می‌توانید مطمئن شوید که سایت‌مپ مورد نظر شما به درستی در گوگل سرچ کنسول درج شده است و اطلاعاتی مثل تمامی لینک‌های سایت‌مپ و لینک‌های ایندکس شده در گوگل را مشاهده نمایید.
 • URL Parameters: اگر در تنظیمات و ساختار URLهای ایندکس شده سایتتان در گوگل اشکالی وجود داشته باشد از طریق این بخش در کراول می‌توانید آن‌ها را ویرایش کنید. توجه داشته باشید در صورتی که مشکلی در لینک‌های ایندکس شده سایت وجود ندارد لازم است از ویرایش این بخش خودداری شود چرا که با تاثیر منفی در سئوی سایت همراه خواهد بود.

Security Issues

ثبت سایت در گوگل

آخرین مطلبی که در معرفی گوگل سرچ کنسول مورد بحث قرار خواهیم داد بخش Security Issues است که با خطاهای امنیتی وب‌سایت مرتبط است.

اگر سایت شما به هر دلیلی آلوده به بدافزار یا موارد مشابه باشد، تمامی گزارش‌های مربوطه در بخش Security Issues درج خواهند شد. لازم است این بخش مدام چک شود تا در صورت بروز مشکل، سریعا نسبت به رفع آن اقدام گردد.

حتما شما هم در هنگام لود بعضی از سایت‌ها با صفحه قرمز هشدار گوگل که مبنی بر آلوده بودن صفحه‌ای که قصد لود آن را دارید مواجه شده اید. اگر سایت مذکور که به بدافزار آلوده است در سرچ کنسول گوگل ثبت شده باشد،

گزارش‌های لازم در خصوص بدافزار در این بخش درج می‌شوند. پس از بررسی مشکل و رفع آن بر روی سایتتان از طریق همین بخش در گوگل سرچ کنسول می‌توانید درخواست خارج شدن سایت از لیست‌ سایت‌های آلوده به بدافزار را حذف کنید تا لود سایتتان بدون مشکل و عدم نمایش صفحه هشدار گوگل لود شود.

عدم ثبت سایت در گوگل

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که بصورت اتفاقی و با انجام تنظیمات نادرست دسترسی روبات گوگل به صفحات سایت را محدود کرده باشید.

همچنین بسیار پیش آمده که بدلیل ایجاد مشکلاتی در سرور و یا اختلالات در تنظیمات DNS دامنه با پیامی مبنی بر عدم دسترسی روبات گوگل به سایت در پنل مدیریت وبمستر تولز خود مواجه شوید.

این قبیل اتفاقات بطور حتم بر ایندکس صفحات سایت و رتبه شما در نتایج گوگل تاثیرگذار خواهد بود. ولی آیا با رفع مشکلات و برگشتن به حالت قبلی گوگل همچنان دید بدی نسبت به سایت شما خواهد داشت؟
جان مولر بعنوان یکی از کارمندان شناخته شده گوگل میگوید:

نگران نباشید، این قبیل اتفاقات ممکن است در مدت کوتاهی بر سئو سایت شما تاثیر گذار باشد ولی در دراز مدت به جایگاه قبلی خود باز خواهید گشت.

زمانیکه دسترسی روبات های گوگل به صفحات سایت شما ممکن شده و به بازخوانی مجدد و ایندکس آنها بپردازند دوباره جایگاه خود را در نتایج گوگل کسب خواهید کرد.

ولی این امر نیازمند گذشت زمان خواهد بود. البته توجه داشته باشید که برگشت به جایگاه قبلی در صورتی رخ خواهد داد که تغییری اساسی در الگوریتم های گوگل در این زمان ایجاد نشده باشد.

سفارش طراحی سایت

منابع : ۱and1.com ، blog.hubspot.com , wikihow.com , ionos.com

Summary
ثبت سایت در گوگل - آموزش تصویری به صورت کامل و قدم به قدم | نوین نت
Article Name
ثبت سایت در گوگل - آموزش تصویری به صورت کامل و قدم به قدم | نوین نت
Description
ثبت سایت در گوگل به چه صورت انجام میگیرد و چه مزایای و معایبی دارد؟ در این مقاله به صورت کامل و قدم به قدم به شما آموزش می دهیم.
Author
Publisher Name
hamid
Publisher Logo
تاریخ انتشار : شهریور ۳۱, ۱۳۹۷
تعداد بازدید : 516 views
ثبت سایت در گوگل – آموزش تصویری به صورت کامل و قدم به قدم
5 از 175 رای

مقالات مشابه
 • اکانت های قانونی ps4 چیست

  … …. فروش اکانت های قانونی کنسول پلستیشن ۴ به صورت ظرفیتی با بهترین کیفیت و ارزانترین قیمت به صورت کسترده با ارائه پشتیبانی ۲۴ ساعته به بهترین نحو این اکانت ها توسط گیفت کارت psn های کاملا قانونی تهیه و قابل پیگیری می باشد همچنان تمام محصولا فروشگاه گیم استور دارای گرانتی مادام العمر […]

 • نصب اینستاگرام
  نصب اینستاگرام – آموزش کامل و قدم به قدم نصب اینستاگرام بر روی گوشی

  نصب اینستاگرام آموزش نصب اینستاگرام چیست و چه کاربردی دارد؟ آموزش نصب اینستاگرام چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ نصب آسان اینستاگرام و راه اندازی آن یکی از مواردی به شمار می رود که برای کاربران این نرم افزار اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا فقط با نصب و بروزرسانی اینستاگرام، می‌توان از تمام امکانات این […]

 • کار در منزل
  کار در منزل : روشهای کسب درآمد تضمینی در خانه در سال ۹۸

  کار در منزل کار در منزل اینترنتی چیست و چه کاربردی دارد؟ انواع کار در منزل یک فرایند آسان و کابردی است که ما در این مقاله شغل های خانگی را به شما آموزش دادیم تا به راحتی بتوانید کار در منزل ۱۳۹۷ را انجام دهید. کار در منزل بسته بندی کار در منزل اینترنتی چیست و چه […]

 • افزایش فالوور اینستاگرام
  افزایش فالوور اینستاگرام رایگان – معرفی ۲۸ ترفند آسان

  افزایش فالوور اینستاگرام رایگان برنامه افزایش فالوور اینستاگرام رایگان چیست؟ شما در این مقاله به صورت کامل و قدم به قدم سرور افزایش فالوور اینستاگرام رایگان به صورت تصویری را یاد میگیرید، پس از امروز به بعد پاسخ به این سوال که برنامه فالوور فیک اینستاگرام رایگان برای شما یک کابوس نیست. برنامه افزایش فالوور اینستاگرام رایگان […]

 • رنک سایت
  رتبه سایت – روش های تعیین رتبه سایت در الکسا و گوگل

  رتبه سایت در الکسا و گوگل رتبه سایت چیست و چه کاربردی دارد؟ رتبه سایت رتبه سایت چیست و چه کاربردی دارد؟ رتبه سایت رتبه سایت چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ رتبه سایت رتبه سایت چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ رتبه سایت بهترین مطلب درباره ی تعیین رتبه سایت در الکسا و گوگل […]

 • بهبود جایگاه سایت در گوگل
  آموزش سئو با بهبود جایگاه سایت در گوگل در سال ۲۰۱۹

  بهبود جایگاه سایت در گوگل با ۱۳ روش فوق العاده آسان بهبود جایگاه سایت در گوگل چیست و چه کاربردی دارد؟ بهبود جایگاه سایت در گوگل بهبود جایگاه سایت در گوگل چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ بهبود جایگاه سایت در گوگل زمانی که شما عبارت ” آموزش سئو ” را می بینید چه چیزی به ذهنتان […]

 • افزایش پیج رنک گوگل
  افزایش پیج رنک گوگل در سال ۲۰۱۹ – پیج رنک گوگل چیست؟

  افزایش پیج رنک گوگل افزایش پیج رنک گوگل چیست و چه کاربردی دارد؟ افزایش پیج رنک گوگل افزایش پیج رنک گوگل چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ افزایش پیج رنک گوگل به سوال های زیر دقت کنید: افزایش پیج رنک گوگل پیج رنک گوگل چیست؟ ترفند ها و تکنیک های افزایش پیج رنک گوگل چیست؟ چگونه پیج […]

 • آموزش سئو با بهترین تکنیک های سئو کلاه سیاه در سال ۲۰۱۹

  سئو کلاه سیاه چیست + تکنیک ها و ترفند ها سئو کلاه سیاه چیست و به چه دردی میخورد؟ سئو کلاه سیاه چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ سئو کلاه سیاه چیست؟ در این مقاله از آموزش سئو قصد داریم به معرفی سئو کلاه سیاه ( Black Hat Seo ) و تکنیک های آن بپردازیم. […]

 • ctr چیست
  آموزش سئو، نرخ کلیک یا CTR چیست؟ تکنیک های افزایش CTR

  نرخ کلیک یا CTR چیست؟ نرخ کلیک چیست و چه کاربردی دارد؟ ctr چیست و به چه دردی میخورد؟ در این مقاله از آموزش سئو به معرفی CTR یا نرخ کلیک میپردازیم و یک سری از مهمترین تکنیک های افزایش نرخ کلیک را معرفی میکنیم. در این مقاله قصد داریم در رابطه با CTR یا […]

 • آموزش سئو به روش سئو کلاه سفید در سال ۲۰۱۹

  سئو کلاه سفید چیست و چه کاربردی دارد. سئو کلاه سفید چیست و چه روش ها و تکنیک هایی دارد. سئو کلاه سفید در سال ۲۰۱۹ در این مقاله از آموزش سئو می خواهیم به طور حرفه ای و از ۰ تا ۱۰۰ به بررسی و آموزش سئو کلاه سفید بپردازیم. آموزش سئو کلاه سفید سئو […]

دیدگاه ها
محمد زاده در ۲۴ آبان ۱۳۹۷ در ۶:۳۹ ب.ظ گفته:

سلام واقعا خسته نباشی ممنون

پاسخ
شهاب اسکندری در ۲۰ دی ۱۳۹۷ در ۱۰:۲۳ ق.ظ گفته:

تشکر از این همه نکته مهم

پاسخ
  حمیدرضا اسماعیلی زاده در ۲۰ دی ۱۳۹۷ در ۱۰:۳۰ ق.ظ گفته:

  موفق باشید

  پاسخ