09392707199 مشاوره رایگان سئو و طراحی سایت

دامنه چیست – انواع دامنه – معیارهای انتخاب دامنه با کیفیت

حمیدرضا اسماعیلی زاده ۳۱ شهریور ۱۳۹۷
دامنه چیست

دامنه چیست و انواع دامنه چه می باشد؟

دامنه چیست چه کاربردی دارد؟ دامنه چیست

دامنه چیست چه ویزگی هایی دارد؟ دامنه چیست

تعریف دامنه چیست

دامنه چیست (what is domain)، به طور کلی دامنه سایت همان نام یا آدرس سایت می باشد که ما برای این که به وبسایت مورد نظر خود دسترسی داشته باشیم از طریق دومین، آن سایت را پیدا میکنیم.

دامنه چیست

دامنه ها از چند قسمت تشکیل شده اند که این قسمت ها با دات (.) از یک دیگر جدا شده اند که در ادامه به معرفی این قسمت ها می پردازیم. مانند دومین www.nowinseo.ir

ابتدا با www شروع می شود که آن ماهیت آدرس سایت شما می باشد، قسمت دوم نام اصلی دومین می باشد و به قسمت سوم پسوند موضوعی یا پسوند کشوری و محلی گفته می شود.

SubDomain چیست؟

زیر دامنه ها دارای زیر دامین هایی به نام SubDomain هستند. این زیر دامین ها می توانند یک یا چند عدد باشند و به این صورت است که نام SubDomain قبل از نام دامین به همراه یک دات اضافه می شود. 

با این کار می توان یک وبسایت دیگر با تفاوت کامل نسبت به وبسایت اصلی در زیر دامنه ها بارگذاری کرد. به صورتی که چندین وبسایت با یک هاست در دسترس خواهند بود. این نکته هم باید توجه کنید که تمامی کیفیت و رتبه دومین اصلی بر روی زیر دامین ها تاثیر میگذارند. 

دامنه چیست

ParkDomain چیست؟

پارک دامین چیست ؟ ParkDomain نامی است که به دامنه های پارک شده گفته می شود، اصطلاحا این دامین ها دومین های جانشین هستند.

زمانی که دو دامین در اختیار داریم و بخواهیم یکی از آن ها یه دیگری اشاره کند، یعنی شخصی دومین A را بزند ولی سایت دومین B به او نشان داده شود از پارک دامین استفاده میکنیم.

این روش کاربردهای خاص خود را دارد. با یک مثال کاربرد آن را بیان میکنیم: مثلا domain سایت نوین نت را در نظر بگیرید که به این صورت www.nowinseo.ir می باشد. اکثر کاربرها برای رفتن به وبسایت ما کالمه nowin را به این صورت novin با V وارد می کنند که باعث می شود وب سایت ما را مشاهده نکنند.

در این جا ما می توانیم دامنه novinseo را خریداری کرده و کنار دامین اصلی خود آن را پاک کنیم که در این صورت کاربرانی که نام سایت ما را چه novin و چه nowin سرچ کنند سایت ما به نمایش در خواهد آمد.

نکته ای که در اینجا قابل بازگو می باشد این است که امروزه ParkDomain منسوخ شده و برای این مثالی که گفته شد از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده می شود. زیرا پپارک دوماین برای سئو مناسب نیست.

DNS چیست؟

DNS یا Domain Name System، سیستمی سلسله مراتبی برای نام گذاری منابع و رایانه ها در فضای اینترنت می باشد.

دامنه چیست

وقتی می خواهید وارد سایتی شوید ، باید آدرس وب سرور آنرا بدانید. آدرس وب سرور با IP مشخص میشود. اما به خاطر سپردن آدرس IP دشوار است. می توان به جای IP از domin name ها استفاده کرد.

برای هر IP یک domin name در نظر گرفته شده است. مثلا IP آدرس گوگل ۶۶٫۲۴۹٫۹۱٫۱۰۳ است. که شما برای دسترسی به گوگل میتوانید از ip یا آدرس www.google.com استفاده کنید.

در حقیقت DNS، IP addresses را به اسامی مشخص و ساده ترجمه می کند. مثلا وب سرور سایت yahoo می تواند ۶۵٫۲۰٫۳۵٫۷۹ باشد. ( اعداد IP صرفا برای مثال است.) که می توان از طریق آدرس www.yahoo.com هم به آن دسترسی پیدا کرد.

هم domain name و هم IP address، کاربر را به یک وب سرور مشخص هدایت می کند ، اما domain name، هم برای استفاده ، و هم برای به خاطر سپردن به مراتب راحت تر است.

بدون DNS کاربرها مجبور هستند برای وارد شدن به هر بخشی از اینترنت از اعداد خسته کننده IP address استفاده کنند.

قوانین انتخاب دومین

برای انتخاب یک domain باید پاسخ این سوال را بدانید که قوانین انتخاب دومین یک سری قوانینی برای انتخاب دامین وجود دارد که در زیر به معرفی این قوانین می پردازیم:

 • نام وب سایت می تواند شامل تمام حروف لاتین (a-z) با حرف کوچک باشد
 • این نام تمام اعداد از (۰ – ۹) را می تواند شامل شود.
 • از (-) می توانید درون نام سایتتان استفاده کنید
 • از space یا خط فاصله سفید نمی توانید در نام سایت استفاده کنید.
 • نمی تواند شامل نقطه(.) باشد زیرا که هر نقطه به عنوان یک متمایزگر سطح می باشد
 • نمی تواند هیچگونه از اشکال از قبیل (%,$,#,@,^,%) را بپذیرد

انواع دامنه چیست

انتخاب پسوند برای یک آدرس اجباری است ، پسوند را می توان از میان گزینه های موجود و با توجه به نوع یا محل فعالیت انتخاب نمود. پسوندهای مجاز و معتبر در واقع پسوندهایی می باشند که توسط کمیته مخصوص تایید و تصویب پسوندها یعنی ICANN تایید شده باشند.

این پسوندها از نظر فنی Top Level Domain یا به اختصار TLD اطلاق می گردند که می توان آنها را در سه دسته کلی به ترتیب زیر تقسیم بندی نمود:

دامنه چیست

پسوندهای عمومی (gTLD)

این پسوند ها که عبارتند از.com , .net , .org برای ثبت و استفاده عموم و هر نوع کاربری مجاز (قانونی) قابل استفاده می باشند. ثبت دومین با این پسوندها از طریق شرکتهایی با عنوان Registrar که توسط ICANN معتبر اعلام شده اند یا نمایندگیهای مجاز آنها امکان پذیر می باشد.

هر چند پسوندهای فوق هر یک از اختصارهایی برای منظور خاص اقتباس گردیده اند ( .org ارگانها و مراکز غیر انتفاعی ، .net شبکه و خدمات اینترنتی ، .com بنگاهها و مراکز اقتصادی ) ولی در عمل محدودیتی برای استفاده از این پسوندها وجود ندارد.

در این میان پسوند .com بیشترین متقاضی را در بر داشته و که در حال حاضر بیش از چهل میلیون دامنه بر روی این سه پسوند ثبت می باشند و در حدود ۹۰ درصد از پسوند .com استفاده شده است.

پسوندهای اختصاصی (ویژه)

پسوندهایی که افراد و سازمانهایی با مشخصات و فعالیتهای خاص بر روی آنها می توانند اقدام به ثبت دومین نمایند یا فعالیت بر روی این پسوند ها می بایست از قوانین خاصی تابعیت بنماید. مانند .biz , .edu , .info , .gov , .int , .pro , aero, .arpa , .coop, .museum که در هنگام ثبت یا در مدت استفاده ارائه مدارک و رعایت قوانینی خاص اجباری خواهد بود.

پسوندهای ملی (کشوری یا ccTLD )

علاوه بر پسوندها عمومی و خاص ، کشورهای مختلف نیز می توانند اقدام به درخواست پسوند با کد اختصاری کشور خود (دو حرفی) را بنمایند. اداره این پسوندها ، قوانین و نحوه تخصیص آنها در اختیار دولتها یا مراکز معرفی شده توسط مراجع رسمی هر کشور خواهد بود.

کشورها مختلف می توانند ثبت این دومین ها را برای سایر ملیتها آزاد یا محدود نموده و یا بطور کلی هرگونه رویه خاصی را در این خصوص اتخاذ نمایند.

پسوندهای دو حرفی بعضی از ملیتها با بعضی از کلمات اختصاری تشابه داشته که این کشورها از این فرصت استفاده نموده و به فروش عمومی پسوندها خود اقدام می نمایند. پسوندهایی نظیر .ws , .tv , .cc , .fm , .mw , .it و غیره … از این قبیل می باشند.

بسیاری از کشورها پسوند خود را به سطوح دیگری نیز تقسیم می نمایند. مثلا .ir که پسوند کشور ایران است به .org , .net , .co , .id , edu تقسیم گردیده که بعضی از این پسوندها مخصوص فعالیتهای خاص در نظر گرفته شده اند.

معیارهای انتخاب دامنه

معیارهای انتخاب دامین چیست؟ برای انتخاب یک نام Domain مناسب معیارهایی را باید در نظر داشته باشید که در موفقیت وب‌سایت شما بسیار مؤثر خواهند بود، در زیر به معرفی برخی از این معیار ها می پردازیم:

دامنه چیست

۱-نام دامنه هرچه کوتاه تر، بهتر

نام های کوتاه همواره هم برای گوگل و هم برای کاربران بسیار بهتر دیده شده و این را در نظر داشته باشید که ربات های گوگل نام های کوتاه را بیشتر دوست دارند و کاربران هم نام های کوتاه را بهتر به حافظه خود می سپارند، پس چه بهتر که نام دومین تا آنجایی که می شود کوتاه باشد.

۲-تا آنجایی که می توانید از اعداد و کاراکتر ها استفاده نکنید!

استفاده از اعداد و کاراکتر ها هم باعث طولانی شدن نام می شود و هم این کار حرفه ای نیست چه بسا که ربات های گوگل نیز بیشتر جذب دامین هایی که از کاراکتر و اعداد استفاده نکردند می شوند.

۳-حتما حتما حتما از کلمات کلیدی درون نام استفاده کنید…

استفاده از کلمات کلیدی مرتبط با فعالیت وب سایت شما هموراه باعث می شود در موتور های جستجو خیلی سریع تر از رقیبان خود سبقت بگیرید به عنوان مثال دامنه هایی مانند downloadmusic.com و musicirani.com می توانند به ترتیب در کلمات کلیدی و رقابتی مانند دانلود موزیک و موزیک ایرانی در صدر نتایج موتور های جستجو باشد.

۴-از پسوند های رایج و متداول جهت ثبت دامنه استفاده کنید

شاید برای شما هم جالب باشد اما ۷۰ درصد از کاربران اینترنت عادت دارند نام domain را با پسوند های رایج و متداول مانند com. و ir. در مرورگر خود وارد کنند، پس از همان ابتدای کار سعی کنید پسوند های ir. و com. را برای وب سایتتان به ثبت برسانید.

۵-آدرس سایت شما باید منحصر به فرد باشد

از نام برند های بزرگ و مشهور در انتخاب نام دامین استفاده نکنید و این را بپذیرید که اعتبار شما متعلق به شماست و اعتبار دیگران متعلق به دیگران، پس به هیچ عنوان از نام تجاری دیگران در انتخاب نام دامین استفاده نکنید، این موضوع اگر چه از لحاظ قانونی برای شما دردسر ساز نباشد اما قطعا به اعتبار شما در آینده ضربه وارد می کند.

۶-نام domain را مرتبط با زمینه کاری خود انتخاب کنید

مرتبط بودن نام دومین با زمینه فعالیت وب سایت باعث می شود ربات های موتور های جستجو و بازدیدکنندگان از وب سایت خیلی راحت تر زمینه فعالیت وب سایت را تشخیص دهند و استفاده از این نوع دومین ها باعث جلب اعتماد مشتری و موتور های جستجو می شود و بدون شک در موفقیت شما نقش بسزایی خواهد داشت.

سفارش طراحی سایت

نتیجه گیری

داخل اینترنت وب سایت شما باید یک آدرس منحصر به فرد داشته باشد تا مشتریان شما بتوانند با وارد کردن آدرس در مرورگر به وب سایت شما دسترسی داشته باشند، به آدرس هر سایت در اینترنت domain گفته می شود که بعد از www. قرار میگره و دارای پسوندی مثل .ir یا .com می باشد.

مواردی برای انتخاب و نوع دومین ها وجود دارد که در بالا به تمامی این موضوعات پرداختیم و با این اطلاعات یک نام دامین مناسب می توانید برای وبسایت خود انتخاب و ثبت کنید.

منبع : en.wikipedia.org , namecheap.com , computerhope.com , website.com

Summary
دامنه چیست - انواع دامنه - معیارهای انتخاب دامنه با کیفیت | نوین نت
Article Name
دامنه چیست - انواع دامنه - معیارهای انتخاب دامنه با کیفیت | نوین نت
Description
دامنه چیست ؟ به طور کلی دامنه سایت همان نام یا آدرس سایت می باشد که ما برای این که به وبسایت مورد نظر خود دسترسی داشته باشیم از طریق دومین، آن سایت را پیدا میکنیم.
Author
Publisher Name
hamid
Publisher Logo
تاریخ انتشار : شهریور ۳۱, ۱۳۹۷
تعداد بازدید : 217 views
دامنه چیست – انواع دامنه – معیارهای انتخاب دامنه با کیفیت
5 از 175 رای

مقالات مشابه
 • اکانت های قانونی ps4 چیست

  … …. فروش اکانت های قانونی کنسول پلستیشن ۴ به صورت ظرفیتی با بهترین کیفیت و ارزانترین قیمت به صورت کسترده با ارائه پشتیبانی ۲۴ ساعته به بهترین نحو این اکانت ها توسط گیفت کارت psn های کاملا قانونی تهیه و قابل پیگیری می باشد همچنان تمام محصولا فروشگاه گیم استور دارای گرانتی مادام العمر […]

 • نصب اینستاگرام
  نصب اینستاگرام – آموزش کامل و قدم به قدم نصب اینستاگرام بر روی گوشی

  نصب اینستاگرام آموزش نصب اینستاگرام چیست و چه کاربردی دارد؟ آموزش نصب اینستاگرام چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ نصب آسان اینستاگرام و راه اندازی آن یکی از مواردی به شمار می رود که برای کاربران این نرم افزار اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا فقط با نصب و بروزرسانی اینستاگرام، می‌توان از تمام امکانات این […]

 • کار در منزل
  کار در منزل : روشهای کسب درآمد تضمینی در خانه در سال ۹۸

  کار در منزل کار در منزل اینترنتی چیست و چه کاربردی دارد؟ انواع کار در منزل یک فرایند آسان و کابردی است که ما در این مقاله شغل های خانگی را به شما آموزش دادیم تا به راحتی بتوانید کار در منزل ۱۳۹۷ را انجام دهید. کار در منزل بسته بندی کار در منزل اینترنتی چیست و چه […]

 • افزایش فالوور اینستاگرام
  افزایش فالوور اینستاگرام رایگان – معرفی ۲۸ ترفند آسان

  افزایش فالوور اینستاگرام رایگان برنامه افزایش فالوور اینستاگرام رایگان چیست؟ شما در این مقاله به صورت کامل و قدم به قدم سرور افزایش فالوور اینستاگرام رایگان به صورت تصویری را یاد میگیرید، پس از امروز به بعد پاسخ به این سوال که برنامه فالوور فیک اینستاگرام رایگان برای شما یک کابوس نیست. برنامه افزایش فالوور اینستاگرام رایگان […]

 • رنک سایت
  رتبه سایت – روش های تعیین رتبه سایت در الکسا و گوگل

  رتبه سایت در الکسا و گوگل رتبه سایت چیست و چه کاربردی دارد؟ رتبه سایت رتبه سایت چیست و چه کاربردی دارد؟ رتبه سایت رتبه سایت چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ رتبه سایت رتبه سایت چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ رتبه سایت بهترین مطلب درباره ی تعیین رتبه سایت در الکسا و گوگل […]

 • بهبود جایگاه سایت در گوگل
  آموزش سئو با بهبود جایگاه سایت در گوگل در سال ۲۰۱۹

  بهبود جایگاه سایت در گوگل با ۱۳ روش فوق العاده آسان بهبود جایگاه سایت در گوگل چیست و چه کاربردی دارد؟ بهبود جایگاه سایت در گوگل بهبود جایگاه سایت در گوگل چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ بهبود جایگاه سایت در گوگل زمانی که شما عبارت ” آموزش سئو ” را می بینید چه چیزی به ذهنتان […]

 • افزایش پیج رنک گوگل
  افزایش پیج رنک گوگل در سال ۲۰۱۹ – پیج رنک گوگل چیست؟

  افزایش پیج رنک گوگل افزایش پیج رنک گوگل چیست و چه کاربردی دارد؟ افزایش پیج رنک گوگل افزایش پیج رنک گوگل چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ افزایش پیج رنک گوگل به سوال های زیر دقت کنید: افزایش پیج رنک گوگل پیج رنک گوگل چیست؟ ترفند ها و تکنیک های افزایش پیج رنک گوگل چیست؟ چگونه پیج […]

 • آموزش سئو با بهترین تکنیک های سئو کلاه سیاه در سال ۲۰۱۹

  سئو کلاه سیاه چیست + تکنیک ها و ترفند ها سئو کلاه سیاه چیست و به چه دردی میخورد؟ سئو کلاه سیاه چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ سئو کلاه سیاه چیست؟ در این مقاله از آموزش سئو قصد داریم به معرفی سئو کلاه سیاه ( Black Hat Seo ) و تکنیک های آن بپردازیم. […]

 • ctr چیست
  آموزش سئو، نرخ کلیک یا CTR چیست؟ تکنیک های افزایش CTR

  نرخ کلیک یا CTR چیست؟ نرخ کلیک چیست و چه کاربردی دارد؟ ctr چیست و به چه دردی میخورد؟ در این مقاله از آموزش سئو به معرفی CTR یا نرخ کلیک میپردازیم و یک سری از مهمترین تکنیک های افزایش نرخ کلیک را معرفی میکنیم. در این مقاله قصد داریم در رابطه با CTR یا […]

 • آموزش سئو به روش سئو کلاه سفید در سال ۲۰۱۹

  سئو کلاه سفید چیست و چه کاربردی دارد. سئو کلاه سفید چیست و چه روش ها و تکنیک هایی دارد. سئو کلاه سفید در سال ۲۰۱۹ در این مقاله از آموزش سئو می خواهیم به طور حرفه ای و از ۰ تا ۱۰۰ به بررسی و آموزش سئو کلاه سفید بپردازیم. آموزش سئو کلاه سفید سئو […]

دیدگاه ها
زینب محمدی در ۲۴ آبان ۱۳۹۷ در ۶:۳۵ ب.ظ گفته:

دامنه دات کام از همه بهتره واقعا

پاسخ
صابر در ۲۰ دی ۱۳۹۷ در ۱۰:۴۵ ق.ظ گفته:

مرسی از مطالب خوبتون

پاسخ
  حمیدرضا اسماعیلی زاده در ۲۰ دی ۱۳۹۷ در ۱۰:۴۷ ق.ظ گفته:

  خواهش میکنم

  پاسخ