09392707199 مشاوره رایگان سئو و طراحی سایت

دامنه چیست – ثبت دامنه چیست – معیارهای انتخاب دامنه با کیفیت

آموزش سئو
حمیدرضا اسماعیلی زاده ۳۱ شهریور ۱۳۹۷
دامنه چیست
 1. دامنه یا دامین چیست؟
 2. SubDomain چیست؟
 3. ParkDomain چیست؟
 4. DNS چیست؟
 5. قوانین انتخاب دامنه چیست؟
 6. انواع پسوندهای دامین
 7. پسوندهای عمومی (gTLD)
 8. پسوندهای اختصاصی (ویژه)
 9. پسوندهای ملی (کشوری یا ccTLD )
 10. معیارهای انتخاب دامنه

what is domain

چه کاربردی دارد؟

چه ویزگی هایی دارد؟

دامین چیست (what is domain)، به طور کلی دامنه سایت همان نام یا آدرس سایت می باشد که ما برای این که به وبسایت مورد نظر خود دسترسی داشته باشیم از طریق دومین، آن سایت را پیدا میکنیم.

دامنه چیست

دامنه ها از چند قسمت تشکیل شده اند که این قسمت ها با دات (.) از یک دیگر جدا شده اند که در ادامه به معرفی این قسمت ها می پردازیم. مانند دومین www.nowinseo.com

ابتدا با www شروع می شود که آن ماهیت آدرس سایت شما می باشد، قسمت دوم نام اصلی دومین می باشد و به قسمت سوم پسوند موضوعی یا پسوند کشوری و محلی گفته می شود.

SubDomain چیست؟

زیر دامنه ها دارای زیر دامین هایی به نام SubDomain هستند. این زیر دامین ها می توانند یک یا چند عدد باشند و به این صورت است که نام SubDomain قبل از نام دامین به همراه یک دات اضافه می شود. 

با این کار می توان یک وبسایت دیگر با تفاوت کامل نسبت به وبسایت اصلی در زیر دامنه ها بارگذاری کرد. به صورتی که چندین وبسایت با یک هاست در دسترس خواهند بود. این نکته هم باید توجه کنید که تمامی کیفیت و رتبه دومین اصلی بر روی زیر دامین ها تاثیر میگذارند. 

دامنه چیست

ParkDomain چیست؟

پارک دامین چیست ؟ ParkDomain نامی است که به دامنه های پارک شده گفته می شود، اصطلاحا این دامین ها دومین های جانشین هستند.

زمانی که دو دامین در اختیار داریم و بخواهیم یکی از آن ها یه دیگری اشاره کند، یعنی شخصی دومین A را بزند ولی سایت دومین B به او نشان داده شود از پارک دامین استفاده میکنیم.

این روش کاربردهای خاص خود را دارد. با یک مثال کاربرد آن را بیان میکنیم: مثلا domain سایت نوین سئو را در نظر بگیرید که به این صورت www.nowinseo.ir می باشد. اکثر کاربرها برای رفتن به وبسایت ما کالمه nowin را به این صورت novin با V وارد می کنند که باعث می شود وب سایت ما را مشاهده نکنند.

در این جا ما می توانیم دامنه novinseo را خریداری کرده و کنار دامین اصلی خود آن را پاک کنیم که در این صورت کاربرانی که نام سایت ما را چه novin و چه nowin سرچ کنند سایت ما به نمایش در خواهد آمد.

نکته ای که در اینجا قابل بازگو می باشد این است که امروزه ParkDomain منسوخ شده و برای این مثالی که گفته شد از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده می شود. زیرا پپارک دوماین برای سئو مناسب نیست.

DNS چیست؟

DNS یا Domain Name System، سیستمی سلسله مراتبی برای نام گذاری منابع و رایانه ها در فضای اینترنت می باشد.

دامنه چیست

وقتی می خواهید وارد سایتی شوید ، باید آدرس وب سرور آنرا بدانید. آدرس وب سرور با IP مشخص میشود. اما به خاطر سپردن آدرس IP دشوار است. می توان به جای IP از domin name ها استفاده کرد.

برای هر IP یک domin name در نظر گرفته شده است. مثلا IP آدرس گوگل ۶۶٫۲۴۹٫۹۱٫۱۰۳ است. که شما برای دسترسی به گوگل میتوانید از ip یا آدرس www.google.com استفاده کنید.

در حقیقت DNS، IP addresses را به اسامی مشخص و ساده ترجمه می کند. مثلا وب سرور سایت yahoo می تواند ۶۵٫۲۰٫۳۵٫۷۹ باشد. ( اعداد IP صرفا برای مثال است.) که می توان از طریق آدرس www.yahoo.com هم به آن دسترسی پیدا کرد.

هم domain name و هم IP address، کاربر را به یک وب سرور مشخص هدایت می کند ، اما domain name، هم برای استفاده ، و هم برای به خاطر سپردن به مراتب راحت تر است. بدون DNS کاربرها مجبور هستند برای وارد شدن به هر بخشی از اینترنت از اعداد خسته کننده IP address استفاده کنند.

قوانین انتخاب دومین

برای انتخاب یک domain باید پاسخ این سوال را بدانید که قوانین انتخاب دومین یک سری قوانینی برای انتخاب دامین وجود دارد که در زیر به معرفی این قوانین می پردازیم:

 • نام وب سایت می تواند شامل تمام حروف لاتین (a-z) با حرف کوچک باشد
 • این نام تمام اعداد از (۰ – ۹) را می تواند شامل شود.
 • از (-) می توانید درون نام سایتتان استفاده کنید
 • از space یا خط فاصله سفید نمی توانید در نام سایت استفاده کنید.
 • نمی تواند شامل نقطه(.) باشد زیرا که هر نقطه به عنوان یک متمایزگر سطح می باشد
 • نمی تواند هیچگونه از اشکال از قبیل (%,$,#,@,^,%) را بپذیرد

انواع پسوندهای دامین

انتخاب پسوند برای یک آدرس اجباری است ، پسوند را می توان از میان گزینه های موجود و با توجه به نوع یا محل فعالیت انتخاب نمود. پسوندهای مجاز و معتبر در واقع پسوندهایی می باشند که توسط کمیته مخصوص تایید و تصویب پسوندها یعنی ICANN تایید شده باشند.

این پسوندها از نظر فنی Top Level Domain یا به اختصار TLD اطلاق می گردند که می توان آنها را در سه دسته کلی به ترتیب زیر تقسیم بندی نمود:

دامنه چیست

پسوندهای عمومی (gTLD)

این پسوند ها که عبارتند از.com , .net , .org برای ثبت و استفاده عموم و هر نوع کاربری مجاز (قانونی) قابل استفاده می باشند. ثبت دومین با این پسوندها از طریق شرکتهایی با عنوان Registrar که توسط ICANN معتبر اعلام شده اند یا نمایندگیهای مجاز آنها امکان پذیر می باشد.

هر چند پسوندهای فوق هر یک از اختصارهایی برای منظور خاص اقتباس گردیده اند ( .org ارگانها و مراکز غیر انتفاعی ، .net شبکه و خدمات اینترنتی ، .com بنگاهها و مراکز اقتصادی ) ولی در عمل محدودیتی برای استفاده از این پسوندها وجود ندارد.

در این میان پسوند .com بیشترین متقاضی را در بر داشته و که در حال حاضر بیش از چهل میلیون دامنه بر روی این سه پسوند ثبت می باشند و در حدود ۹۰ درصد از پسوند .com استفاده شده است.

پسوندهای اختصاصی (ویژه)

پسوندهایی که افراد و سازمانهایی با مشخصات و فعالیتهای خاص بر روی آنها می توانند اقدام به ثبت دومین نمایند یا فعالیت بر روی این پسوند ها می بایست از قوانین خاصی تابعیت بنماید. مانند .biz , .edu , .info , .gov , .int , .pro , aero, .arpa , .coop, .museum که در هنگام ثبت یا در مدت استفاده ارائه مدارک و رعایت قوانینی خاص اجباری خواهد بود.

پسوندهای ملی (کشوری یا ccTLD )

علاوه بر پسوندها عمومی و خاص ، کشورهای مختلف نیز می توانند اقدام به درخواست پسوند با کد اختصاری کشور خود (دو حرفی) را بنمایند. اداره این پسوندها ، قوانین و نحوه تخصیص آنها در اختیار دولتها یا مراکز معرفی شده توسط مراجع رسمی هر کشور خواهد بود.

کشورها مختلف می توانند ثبت این دومین ها را برای سایر ملیتها آزاد یا محدود نموده و یا بطور کلی هرگونه رویه خاصی را در این خصوص اتخاذ نمایند.

پسوندهای دو حرفی بعضی از ملیتها با بعضی از کلمات اختصاری تشابه داشته که این کشورها از این فرصت استفاده نموده و به فروش عمومی پسوندها خود اقدام می نمایند. پسوندهایی نظیر .ws , .tv , .cc , .fm , .mw , .it و غیره … از این قبیل می باشند.

بسیاری از کشورها پسوند خود را به سطوح دیگری نیز تقسیم می نمایند. مثلا .ir که پسوند کشور ایران است به .org , .net , .co , .id , edu تقسیم گردیده که بعضی از این پسوندها مخصوص فعالیتهای خاص در نظر گرفته شده اند.

معیارهای انتخاب دامنه

معیارهای انتخاب دامین چیست؟ برای انتخاب یک نام Domain مناسب معیارهایی را باید در نظر داشته باشید که در موفقیت وب‌سایت شما بسیار مؤثر خواهند بود، در زیر به معرفی برخی از این معیار ها می پردازیم:

دامنه چیست

۱-نام دامنه هرچه کوتاه تر، بهتر

نام های کوتاه همواره هم برای گوگل و هم برای کاربران بسیار بهتر دیده شده و این را در نظر داشته باشید که ربات های گوگل نام های کوتاه را بیشتر دوست دارند و کاربران هم نام های کوتاه را بهتر به حافظه خود می سپارند، پس چه بهتر که نام دومین تا آنجایی که می شود کوتاه باشد.

۲-تا آنجایی که می توانید از اعداد و کاراکتر ها استفاده نکنید!

استفاده از اعداد و کاراکتر ها هم باعث طولانی شدن نام می شود و هم این کار حرفه ای نیست چه بسا که ربات های گوگل نیز بیشتر جذب دامین هایی که از کاراکتر و اعداد استفاده نکردند می شوند.

۳-حتما حتما حتما از کلمات کلیدی درون نام استفاده کنید…

استفاده از کلمات کلیدی مرتبط با فعالیت وب سایت شما هموراه باعث می شود در موتور های جستجو خیلی سریع تر از رقیبان خود سبقت بگیرید به عنوان مثال دامنه هایی مانند downloadmusic.com و musicirani.com می توانند به ترتیب در کلمات کلیدی و رقابتی مانند دانلود موزیک و موزیک ایرانی در صدر نتایج موتور های جستجو باشد.

۴-از پسوند های رایج و متداول جهت ثبت دامنه استفاده کنید

شاید برای شما هم جالب باشد اما ۷۰ درصد از کاربران اینترنت عادت دارند نام domain را با پسوند های رایج و متداول مانند com. و ir. در مرورگر خود وارد کنند، پس از همان ابتدای کار سعی کنید پسوند های ir. و com. را برای وب سایتتان به ثبت برسانید.

۵-آدرس سایت شما باید منحصر به فرد باشد

از نام برند های بزرگ و مشهور در انتخاب نام دامین استفاده نکنید و این را بپذیرید که اعتبار شما متعلق به شماست و اعتبار دیگران متعلق به دیگران، پس به هیچ عنوان از نام تجاری دیگران در انتخاب نام دامین استفاده نکنید، این موضوع اگر چه از لحاظ قانونی برای شما دردسر ساز نباشد اما قطعا به اعتبار شما در آینده ضربه وارد می کند.

۶-نام domain را مرتبط با زمینه کاری خود انتخاب کنید

مرتبط بودن نام دومین با زمینه فعالیت وب سایت باعث می شود ربات های موتور های جستجو و بازدیدکنندگان از وب سایت خیلی راحت تر زمینه فعالیت وب سایت را تشخیص دهند و استفاده از این نوع دومین ها باعث جلب اعتماد مشتری و موتور های جستجو می شود و بدون شک در موفقیت شما نقش بسزایی خواهد داشت.

سفارش طراحی سایت

نتیجه گیری

داخل اینترنت وب سایت شما باید یک آدرس منحصر به فرد داشته باشد تا مشتریان شما بتوانند با وارد کردن آدرس در مرورگر به وب سایت شما دسترسی داشته باشند، به آدرس هر سایت در اینترنت domain گفته می شود که بعد از www. قرار میگره و دارای پسوندی مثل .ir یا .com می باشد.

مواردی برای انتخاب و نوع دومین ها وجود دارد که در بالا به تمامی این موضوعات پرداختیم و با این اطلاعات یک نام دامین مناسب می توانید برای وبسایت خود انتخاب و ثبت کنید.

منبع : en.wikipedia.org , namecheap.com , computerhope.com , website.com

Summary
دامنه چیست - ثبت دامنه چیست - معیارهای انتخاب دامنه با کیفیت | نوین سئو
Article Name
دامنه چیست - ثبت دامنه چیست - معیارهای انتخاب دامنه با کیفیت | نوین سئو
Description
دامنه چیست ؟ به طور کلی دامنه سایت همان نام یا آدرس سایت می باشد که ما برای این که به وبسایت مورد نظر خود دسترسی داشته باشیم از طریق دومین، آن سایت را پیدا میکنیم.
Author
Publisher Name
hamid
Publisher Logo
تاریخ انتشار : شهریور ۳۱, ۱۳۹۷
تعداد بازدید : 58 views
1ستاره2ستاره3ستاره4ستاره5ستاره (10 rating, 2 votes)
Loading...

مقالات مشابه
 • برنامه نویسی چیست
  برنامه نویسی چیست و چه کاربردی دارد؟

  برنامه نویسی چیست برنامه نویسی چیست و به چه دردی میخورد. برنامه نویسی چیست برنامه نویسی چیست و چه کاربردی خواهد داشت. برنامه نویسی چیست برنامه نویسی چیست ؟ برنامه نویسی راهی است برای دادن دستورالعمل های کامپیوتری درباره آنچه که باید انجام شود. این دستورالعمل ها به عنوان کد شناخته می شوند و برنامه نویسان کامپیوتر برای […]

 • تکنیک های سئو – آموزش تکنیک های seo در سال ۲۰۱۹

  تکنیک های سئو و بهینه سازی سایت تکنیک های سئو چیست و چه کاربردی دارد؟ تکنیک های سئو چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ سئو چیست ( آموزش سئو ) سئو (Search Engine Optimization) به این معناست که وبسایت و فروشگاه اینترنتی خود را برای موتور های جستجو بهینه سازی کنید تا افرادی که به دنبال […]

 • درگاه پرداخت واسط بانکی
  ۵ درگاه پرداخت واسط درجه یک و مطمئن در سال ۱۳۹۷

  درگاه پرداخت واسط درگاه پرداخت واسط چیست و چه کاربردی دارد؟ درگاه پرداخت واسط چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ درگاه پرداخت واسط چیست؟ به وب سایت هایی که از شرکت های PSP مجوز دریافت می کنند و درگاه آنلاین دریافت می کنند برای رشد آسان تر کسب و کار های ما درگاه پرداخت واسط می گویند. […]

 • صفحه اول گوگل
  صفحه اول گوگل : ۱۵ تکنیک شگفت انگیز قرار گرفتن در صفحه اول گوگل

  صفحه اول گوگل : ۱۵ تکنیک شگفت انگیز قرار گرفتن در صفحه اول گوگل یست و چگونه کار می کند؟ ه چه دردی می خورد و چه ویژگی هایی دارد؟ صفحه اول گوگل جایگاهی است که مدیران وب سایت در تلاش هستند تا در آن جا قرار بگیرند، زیرا باعث بیشتر دیده شدن خدمات و محصولاتشان […]

 • بلاک چین چیست
  بلاک چین چیست – تکنولوژی بلاک چین به زبان ساده

  بلاک چین چیست چه کاربردی دارد؟ چه ویزگی هایی خواهد داشت؟ تکنولوژی بلاک چین به زبان ساده با استفاده از بلاک چین، بسیاری از افراد می توانند وارد یک پایگاه اطلاعات شوند و یک جامعه از کاربران را کنترل کنند، با این هدف که اطلاعات چگونه ثبت شده و چگونه اصلاح و بروز میشوند. فناوری […]

 • افزایش سرعت سایت
  افزایش سرعت سایت – سرعت سایت خود را ۱۵ برابر کنید

  افزایش سرعت بالا آمدن سایت آموزش افزایش سرعت سایت وردپرس افزایش سرعت سایت چیست و چه کاربردی دارد؟ افزایش سرعت سایت چیست و چه ویژگی هایی دارد؟  در سال ۲۰۰۶ وب سایت آمازون فقط ۱۰۰ میلی ثانیه سرعت وب سایت خود را افزایش داد و سبب شد تا فروش وب سایت به صورت چشمگیری افزایش پیدا کند! […]

 • وب سایت چیست
  وب سایت چیست – کسب درآمد باورنکردنی از وب سایت

  وبسایت چیست؟ رابطه دامنه و هاست با وب سایت چیست؟ سایت استاتیک چیست؟ سایت داینامیک چیست؟ مزایای سایت های داینامیک تفاوت سایت های استاتیک و داینامیک چیست؟ CMS یا سیستم مدیریت محتوا چیست؟ مزایای استفاده از سیستم مدیریت محتوا ویژگی های یک CMS مناسب معرفی برخی از بهترین سیستم مدیریت محتوا وب سایت چیست وب […]

 • شبکه های اجتماعی
  ۱۰ مورد از جدیدترین و محبوبترین شبکه های اجتماعی ۲۰۱۸

  شبکه های اجتماعی یا همان social networks، به پلتفرم های آنلاینی گفته می شود که در آن مردم با دیگر افراد به اشتراک موضوعاتی در زمینه های مختلف می پردازند. 

 • با 10 میلیون چه کنم؟ راه اندازی کسب و کار با 10 میلیون تومان
  راه اندازی کسب و کار با ۱۰ میلیون تومان – با ۱۰ میلیون چه کنم؟

  امروزه وب سایت ها میلیاردی درآمد دارند و به راحتی از این فرصت به بهترین شکل استفاده میکنند اما شما هنوز نمیدونید سرمایه خودتون رو کجا استفاده کنید و از چه شغلی میتونید پول بدست بیاورید!

 • انواع الگوریتم های بهینه سازی گوگل (بروز رسانی ۲۰۱۸)

  انواع الگوریتم های بهینه سازی انواع الگوریتم های بهینه سازی چیست و چه کاربردی دارد؟ انواع الگوریتم های بهینه سازی چیست و چه ویزگی دارد؟ انواع الگوریتم های بهینه سازی ، سئو و بهینه سازی سایت یک فرایند طولانی مدت است و هدف از این کار افزایش رتبه سایت در نتایح گوگل می باشد. تعدادی […]

دیدگاه ها
زینب محمدی در ۲۴ آبان ۱۳۹۷ در ۶:۳۵ ب.ظ گفته:

دامنه دات کام از همه بهتره واقعا

پاسخ