09392707199 مشاوره رایگان سئو و طراحی سایت

وبلاگ چیست – تفاوت وب سایت و وبلاگ و کاربردهای آن

آموزش سئو
حمیدرضا اسماعیلی زاده ۳۱ شهریور ۱۳۹۷
 1. تاریخچه وبلاگ نویسی
 2. تجهیزات و ابزارهای وبلاگ نویسی
 3. سیستم وبلاگ نویسی در ایران
 4. تفاوت وب سایت و وبلاگ چیست؟
 5. شباهت های وبلاگ و وب سایت
 6. تفاوت های کاربردی و اساسی سایت و بلاگ
 7. کاربردهای blog چیست؟
 8. آیا بلاگ ها بازدیدکننده دارد و چه کسانی آن را مطالعه می کنند؟
 9. نکات قابل توجه درمورد blog
 10. چند نمونه از بهترین سیستم های وبلاگدهی

وبلاگ چیست

وبلاگ چیست و چه کاربردی دارد؟ وبلاگ چیست

وبلاگ چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ وبلاگ چیست

وبلاگ چیست ؟ واژه ای است که توسط یک بلاگر آمریکایی Jorn Berger ابداع شد. در ابتدا به معنی دفترچه خاطرات آنلاین معرفی گردید. Web به معنی شبکه جهانی می باشد و log به فایل هایی گفته می شود که تمام اتفاقات کامپیوتر را ثبت می کند.

وبلاگ چیست

وبلاگ چیست ؟ وبلاگ یک یا چندین صفحه اینترنتی شخصی یا گروهی است که در آن شخص یا گروه به نوشتن مطالب متوالی (روزانه یا چند روز در میان) در موضوعات متنوع و دلخواه می پردازند و افکار،عقاید اشعار و یا خاطرات خود را برای مطالعه عموم در آن قرار می دهند.

وبلاگ چیست ؟ وبلاگ از آن جایی که در اینترنت نشر می یابد می توان آنرا یک نشریه اینترنتی شخصی هم اطلاق کرد.و حتی گاهی بعضی ها پا را از این هم فراتر می گذارند و بلاگ را یک رسانه اینترنتی می نامند.

اگر برایتان مبهم هست که وبلاگ چیست و می خواهید در این زمانه اطلاعات کافی بدست بیاورید توضیه میکنم مقاله ادامه مقاله وبلاگ چیست را حتما مطالعه کنید.

تاریخچه وبلاگ نویسی

وبلاگ نویسی قبل از سال دو هزار میلادی بوجود آمد اما زمان اوج آن در قرن بیست و یکم اتفاق افتاد. در تاریخ ۲۳ خرداد ۱۳۸۱ اولین سیستم وبلاگدهی در ایران یعنی وب سایت پرشین بلاگ کار خود را شروع کرد.

 پدیده وبلاگ نویسی در مدت کوتاهی توانست به سرعت در ایران رشد کند تا هم اکنون که تعداد وبلاگ نویسان ایرانی از مرز میلیون گذشته است و روز به روز در حال افزایش است.

در ضمن هم اکنون که این مطلب را مینویسم براساس آمارها رتبه ی ایران در وبلاگ نویسی تک رقمی است و ما جز ده کشور اول وبلاگنویس دنیا هستیم.

تجهیزات و ابزارهای وبلاگ نویسی

وبلاگ چیست ؟ از آنجا که سرویس های تحت وب بسیاری از امکانات را بصورت رایگان در اختیار شما میگزارند شما هیچ پولی برای بلاگنویسی نمیپردازید مگر هزینه ای که برای اتصال به اینترنت میپردازید.

البته ذکر این مطلب ضروری است که بیشتر سرویسهای وب برای تامین هزینه های خود اقدام به درج آگهی در بلاگ شما میکنند ولی در هر صورت ملزومات برای بلاگ نویسی وجود دارد که آنها را در ادامه ذکر میکنم:

 • امکان استفاده از کامپیوتر و اتصال به اینترنت برای تایپ و ارسال مطالب مهیا باشد ( کامپیوتر شخصی،کامپیوتر فامیل،دوستان کافی نت و یا …)
 • فرد باید حداقل آشنایی مختصری با ویندوز(و یا یک سیستم عامل دیگر) و تایپ کردن داشته باشد(مگر اینکه مطلابتان را روی کاغذ بنویسید و بعد از بلاگنویس دیگری بخواهید آنرا برایتان به بلاگ پست کند).
 • برای بلاگ نویسی باید زمان کافی برای نوشتن مطالب و مدیریت بلاگ( مثلا حداقل نیم ساعت در شبانه روز) را داشته باشید.

هرگاه احساس کردید که مطالبی در اختیار دارید که ممکن است برای دیگران مفید یا جالب باشد میتوانید شروع کنید به نوشتن بلاگ(لازم نیست مطلب شما حتما نوشته باشد بسیاری از عکاسان . گرافیستها و … هم بلاگهای بسیار پرطرفداری دارند)

اگر ملزومات گفته شده برای بلاگ نویسی را دارید و نیز فکر میکنید که دیگر موقع آن است که به جمع بلاگنویسان بپیوندید میتوانید همین الان به یکی از سایت های ارایه دهنده سرویس بلاگ مراجعه کرده و بلاگ خود را ایجاد کنید.

به این صورت که ابتدا در این سایت ها ثبت نام نمود و نام کاربری و آدرس بلاگ خود را دریافت کنید برای فارسی زبانان سرویسهای زیادی وجود دارند که به ارائه رایگان بلاگ اقدام می کنند.

سیستم وبلاگ نویسی در ایران

پورتال یا همان سیستم وبلاگ نویسی در ایران با عنوان پرشین بلاگ آغاز به کار کرد . پس از آن سیستم پورتال دهی بلاگ اسکای شروع به کار کرد . در واقع سیستم پورتال دهی پرشین بلاگ به عنوان اولین سیستم رایگان سرویس دهنده پورتال در ایران آغاز به کار کرد .

در قیاس سیستم های پورتال دهی در ایران بلاگفا با محبوبیت بالا و با رنک الکسا بالا فعالیت دارد.

استفاده از سیستم های سرویس دهنده پورتال در ایران دارای معایبی نیز است که از آن جمله می توان به کمبود منابع سرور در سیستم های پورتالدهی رایگان اشاره کرد . ( یک وب سایت در واقع نم افزاری است که بر روی یک سیستم کامپیوتری نصب می شود که سرور نام دارد .

این سیستم های کامپیوتری با پهنای باند زیاد باید به اینترنت وصل باشند و تمام کاربرانی که به اینترنت متصل می باشند قابلیت دسترسی به این نرم افزار را دارند .

اما زمانی که این منابع سخت افزاری و همچنین است پهنای باند سیستم های پورتالدهی در اختیار هزاران صاحب پورتال است که اگر روزی فقط یک پست آپلود کنند حجم اطلاعاتی که در روز باید پردازش شود و در اختیار بازدید کنندگان قرار گیرد بسیار بالاست .

همین موضوع باعث می شود که در ساعات شلوغ روز بلاگ های ایرانی در دسترس نباشند .

از دیگر معایب سیستم های پورتالدهی در ایران می توان به این مورد اشاره کرد که شما نمی توانید در نرم افزار تغییرات ایجاد کنید .عدم تغییر در نرم افزار مدیریت محتوا CMSبه عنوان یک ایراد در سیستم های پورتالدهی ایرانی شناخته شده اند .

در نرم افزار های مدیریت محتوا یا همان محیطی که شما دسترسی به محیطی دارید که بتوانید پست های خود را در آن قرار داده یا ویرایش کنید و همینطور است تمام مسائل مربوط به مدیریت پورتال . اما کنترل این نرم افزار به طور کامل در اختیار مدیران سیستم های پورتالدهی است .

از دیگر معایب سیستم های پورتالدهی ایرانی می توان به اجباری بودن نمایش تبلیغات رایگان اشاره کرد . از مهمترین منابع در آمد وب سایت ها مخصوصا سیستم های پورتالدهی رایگان تبلیغات می باشد .

نمایش تبلیغات در پورتال های زیر مجموعه به صورت اجبار قرار دارد. این اجبار از این رو است که بازدید کاربران از سیستم های پورتالی بسیار بالاست و همین بازدید باعث می شود تبلیغات هم نمایش بسیار بالایی داشته باشد و باعث درامد برای مدایران سیستمهای پورتالدهی است .

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که چگونه می توانیم یک پورتال راه اندازی کنیم ؟ یا هزینه را اندازه یک پورتال چقدر است ؟ به منظور راه اندازه پورتال حرفه ای باید دسه فاکتور زیر را مد نظر قرار دهید و انجام دهید :

۱-خرید دامنه

دامین، یک آدرس اینترنتی است که به عنوان اولین مورد برای داشتن یک پورتال حرفه ای خرید یک دامین است .

به عنوان مثال زمانی که شما یک آدرس را برای یک سال اجاره می کنید (اجاره در اینجا یک اصطلاح است) در واقع شما مالک آن دامنه هستید و اگر همه ساله شما دامنه خود را تمدید کنید هیچ کس حتی به طور قانونی هم نمی تواند این حق را از شما بگیرد.

۲-طراحی و برنامه نویسی پورتال

ساخت یک پورتال یا وب سایت حرفه ای نیاز به یک دانش فنی بالایی دارد .

پس اگر در زمینه طراحی وب سایت یا پورتال تجربه چندانی ندارید پیشنهاد می کنیم که دست به این کار نزنید چرا که بعد ها با مشکلات بیشتری مواجه می شوید پس می توانید با پرداخت هزینه ای ناچیز در زمینه طراحی و برنامه نویسی پورتال به یک برنامه نویس یک وب سایت حرفه ای داشته باشید .

۳-اجاره سرور

یک وب سایت یا پورتال به عنوان یک نرم افزار مدیریت محتوا بر روی یک کامپیوتر قدرتمند نصب می شود تا همه کاربران بتوانند به آن دسترسی داشته باشند . این کامپیوتر قدرتمند سرور نامیده می شود .

شما باید یک سرور اجاره کنید تا پورتال شما به دنیای اینترنت متصل شود .شما می توانید از پورتال نویسی درآمد کسب کنید .

تفاوت وب سایت و وبلاگ چیست ؟

وبلاگ چیست

تفاوت وب سایت و وبلاگ چیست ؟

وبلاگ

وبلاگ چیست ؟ وبلاگ به صورت دروازه ورود به یک بانک اطلاعاتی است. آنچه که مهم است، آن است که همواره ما را به سایتهای دیگر راهنمایی می کند و به خودی خود تنها یک راهنما است.

عموما” حاوی مطالبی است که جنبه اطلاعات عمومی دارد. داده هایی که از منابع مختلف بر روی آن جمع آوری می شوند، معمولا دارای پراکندگی فراوانی هستند. به همین علت، در بسیاری از وبلاگ ها، ابزارهایی مانند Directory قرار داده می شود تا این اطلاعات را طبقه بندی نماید.

یک سیستم کاربر محور است. به این معنی که تمام امکانات پورتال بر این اساس پیش بینی شده است تا جوابگوی نیاز های کاربران با سلایق، علاقمندیها، سنین و رده های کاری متفاوت باشد.

امکاناتی مثل پست الکترونیکی، Chat، انجمنهای اینترنتی و … همه برای آن است که کاربران را به هر شکل ممکن به وبلاگ دعوت نماید.

یکی از مهمترین جنبه های تفاوت بین وبلاگ و سایت جنبه اقتصادی آن است. بلاگ ها عموما برای کسب درآمد ساخته شده اند. بیشتر آن ها درآمد های خود را از طریق تبلیغات کسب می نمایند.

وب سایت

یک وب سایت می تواند حاوی مقدار زیادی اطلاعات باشد که فقط بر روی آن سایت قابل دسترسی است.ممکن است، وب سایت از امکاناتی مشابه یک پورتال برای جستجو و مدیریت داده ها استفاده نماید، اما آنچه که مهم است آن است که این داده ها عموما بر روی پایگاه داده های خود سایت قرار دارند.

داده های قرار داده شده بر روی یک وب سایت، اولا” از منابع محدودتری تامین می شوند و ثانیا” دارای پراکندگی زیادی نبوده، حول یک محور و موضوع مشخص دور می زند و به اصطلاح نخصصی تر هستند .

یک سیستم Subjective یا موضوع محور است. درست است در هر وب سایت، امکاناتی برای کاربران مختلف پیش بینی می شود، اما باید به این نکته توجه داشت که کاربری که با یک وب سایت کار میکند باید به شکلی به موضوع وب سایت مرتبط یا علاقمند باشد.

شباهت های وب سایت و وبلاگ چیست ؟

شباهت های وب سایت  و وبلاگ چیست ؟

 • هردو جایگاهی در فضای سایبری(Cyberspace) هستند و URL منحصر به فردی دارند.
 • هر دو برای انتشار اطلاعات و داده‌ها در فضای سایبری به کار می‌روند.
 • محتوای هر دو اطلاعات است و کارکرد اطلاع‌رسانی دارند.
 • blog هم نوعی وب‌سایت است.
 • هر دو را می توان به جای هم استفاده کرد ( اما پیشنهاد نمی شود )

تفاوت های کاربردی و اساسی سایت و بلاگ چیست ؟

تفاوت های کاربردی و اساسی سایت و بلاگ چیست ؟

 • وب سایت‌ها عمدتا رسمی هستند، اما blog‌ها عمدتا (یا به کلی) شخصی‌اند.
 • به روز کردن وب سایت‌ها نسبت به blog‌ها، نیازمند وقت بیشتری است.
 • وب‌سایت‌ها از نظر طراحی ساختار پیچیده‌ای دارند، در حالی که blog‌ها ساده‌ترند. مثل لباس رسمی و راحتی می‌مانند.
 • وب‌سایت ها به موضوعات خاصی می‌پردازند، در حالی‌که blog‌ها تمام وقایع ریز و درشت زندگی را پوشش می‌دهند.
 • گفتمان حاکم بر وب سایت‌ها رسمی است، ولی blog‌ها گفتمانی غیر رسمی دارند.
 • وب سایت ها معمولا ارتباط یک سویه ( و گاهی ارتباط با ما ی سایت ) و blog‌ها عمدتا ارتباط دو سویه ( کامنت گذاری) با بازدید کنندگان برقرار می کنند.
 • وب سایت‌ها برای مالکانشان هزینه‌ی اقتصادی دارند، در حالی که بیشتر blog‌ها برای بلاگرها رایگان هستند و از سرویس رایگان یک سرویس دهنده استفاده می کنند.
 • در وب سایت‌ها می‌توان صحبت از محدودیت و سانسور کرد، در حالی که blog‌ها از این نظر بسیار آزاد تردند.
 • وب سایت‌ها گرایش به سکون و نظم و blog‌ها گرایش به پویایی و بی‌نظمی دارند.
 • وب سایت ها حال و هوای مدرن و blog‌ها حال و هوای پست مدرن دارند.
 • راه اندازی وب سایت‌ها نسبت به blog‌ها به زمان بیشتری احتیاج دارد.(البته نه برای مهندسان IT)
 • وب سایت‌ها نمود عقلانیت و blog‌ها نمود احساس‌اند.
 • به روز رسانی در وب سایت بیشتر به شکل ایجاد صفحات جدید و در blog به صورت تولید محتوا صورت می‌گیرد.
 • در وب سایت ها معمولا اطلاعات به روز رسانی، ثبت نمی شود. در blog‌ها ثبت اطلاعات به روز رسانی اهمیت ویژه‌ای دارد.
 • به روز رسانی وب سایت‌ها مخصوص افراد حرفه‌ای است، در حالی که بلاگرها بدون دانش فنی blog‌های خود را به روز می‌کنند ( بسیار راحتتر از سایت هایی حتی دارای CMS ).
 • وب سایت‌ها محل مناسبی برای شکل گیری گروه‌ها و اجتماعات مجازی نیستند، برعکس، blog‌ها محیط مناسبی برای این منظورند.
 • در blog ها blog های دیگر را راحتتر می توان پیدا کرد و سیستم کامنت دادن و گرفتن ! باعث آشنایی و نزدیکی بیشتری می شود اما در سایت ها ممکن است یک سایتی که کسی به آن لینک نداده است سالها بدون ویزیتور باقی بماند ، اما در blog به خاطر سیستم خبررسانی صفحه اول آن حداقل یک نفر به شما سر می زند ! به عبارت دیگر blog رسانه‌ای تعاملی است.
 • سادگی وجه مشخصه بلاگ است. اگر به کمک وب سایت توجه کنید آن را پر از اطلاعاتی می‌بیند که در میان تار و پود صفحاتی چند پیچیده شده است. صفحاتی که شاید چندین لایه داخلی داشته‌ باشد. در یک وب سایت شاید پیچیدگی صفحات و نحوه ردیف کردن مطالب کمی شما را سر در گم ‌کند. اما در مقابل بلاگ بسیار ساده است.در واقع هر گاه شخصی به این نتیجه برسد که مطلبی برای نوشتن دارد و آن مطلب ممکن است برای دیگران مفید یا جالب باشد می‌تواند به blog نویسی بپردازد. زمان کافی هم برای نوشتن و ارسال مطالب وجود دارد و سایت‌های زیادی در قالب blog نویسی سرویس‌های رایگان ارائه می‌کنند.
 • کنترل وب سایت‌ها در اختیار مالکان آن است، ولی بلاگرها کنترل جزئی بر blog دارند. در واقع کنترل آنها تابع یک کنترل بزرگ‌تر توسط صاحبان Domain و مدیران کلان سرویس دهنده blog است. البته این مورد برای blog‌هایی که مالکیت Domain آنها شخصی است، صدق نمی‌کند.
 • در وب سایت شما فضایی را خریداری می کنید و می توانید فایل ها و عکس ها و .. ی خودتان را روی آن آپلود کنید اما در بیشتر سرویس دهندگان blog شما فضایی برای آپلود عکس ها ندارید و باید از فضاهای مجازی ( همانطور که قبلا گفته شد ) استفاده کرد .
 • در سایت شما می توانید دامینی به نام startweb.ir خود داشته باشید اما در blog ها آدرس شما تابع سرویس دهنده خود startweb.blogfa.com می باشد .
 • در blog ها شما مجبورید بنر های تبلیغات مزاحمی را تحمل کنید اما در سایتتان شما از این مشکل رها هستید و حتی می توانید خودتان تبلیغات بگیرید و بگذارید .( البته بستگی به داشتن ویزیتور زیاد در سایت شماست )
 • یکی از بهترین ویژگی های blog ها آن است که سرویس دهندگان blog فارسی زبان هستند و شما می توانید به راحتی در آن استفاده کنید و کارها بیشتر اتوماتیک و بسیار راحت است اما در سایت به این راحتی نمی باشد .
 • در مقابل مزیت بالای blog ها محدودیت های آنهاست خود را دارند در مقابل در سایت شما دستتان برای هر کاری باز می باشد و می توانید طبق هر فناوری و هر نوع طراحی کار کنید .
 • در سایت شما می توانید صفحات مختلف به تعداد مورد نظر داشته باشید ، اما در blog تعداد صفحات ( استاتیک ) محدودیت دارند .
 • در سایت شما می توانید امکانات خاص در اختیار دیگران بگذارید اما در blog محدودیت وجود دارد .
 • blog چون زیر شاخه ایی از یک سرویس دهنده می باشد ، امنیت شما کمتر است و با هر نوع مشکل سرویس دهنده شما ممکن است داده های خود را از دست بدهید ( مثل مشکلی که در تغییز دامین Persianblog به وجود آمد ) اما در سایت شما می توانید یک Back up از داده های خود داشته باشید و امنیت آن دست خود شماست .
 • ترافیک بالای blog ها و کندی سرویس های آن یکی از معایب آن نسبت به سایت می باشد .
 • و بالاخره اینکه محتوای وب سایت‌ها در درون صفحات نسبتا زیادی قرار دارد. برعکس، محتوای blog‌ها عمدتا در صفحه‌ی اول و قابل مشاهده متمرکزند. وب سایت‌ها مثل خانه‌های مجللی می‌مانند که ورود به آنها با تشریفاتی همراه است. blog‌ها کلبه های ساده و با صفایی هستند که در آنها به روی همه گشوده است. شما میهمانان سایبری کدام یک را بیشتر می‌پسندید؟

کاربردهای وبلاگ چیست ؟

کاربرد های وبلاگ چیست ؟ انتخاب مطلب ( داده ) : ميزان توليد و نشر اطلاعات در سطح جهان به سرعت در حال پيشرفت بوده و روندی کاملا” تصاعدی را طی می نمايد .

بديهی است در چنين وضعيتی ، حتی امکان مطالعه بخش اندکی از آنان نيز وجود نداشته و ما مستلزم استفاده از روش ها و مکانيزمهائی به منظور فيلترينگ اطلاعات و يافتن اطلاعات مورد نظر در يک رابطه خاص بدون از دست دادن منبع ارزشمند و محدود زمان می باشيم .

وبلاگ چیست

طراحی سایت ها با تمرکز بر روی يک موضوع خاص می توانند بستری مناسب برای ارائه اطلاعات را فراهم نمايند . با مطالعه و خواندن مطالب منتشر شده بر روی يک وبلاگ که توسط فردی با علايق مشترک با شما تهيه و منشتر شده است ، احتمال يافتن مطالب مورد نظر در زمانی معقول فراهم می گردد.

با ترکيب و جمع بندی مطالب منتشر شده در ارتباط با يک موضوع خاص از چندين وبلاگ انتخابی، می توان به مجموعه ای از اطلاعات مورد علاقه، دست يافت .

با توجه به اينکه طراحی سایت ها خلاصه ای از ساير موضوعات مربوط به ديگران را نيز ارائه می نمايند ، آنان يک ديد اطلاعاتی مناسب در ارتباط با يک موضوع را به مخاطب خود منتقل می نمايند.

مطالب و موضوعاتی که در چندين وبلاگ مورد توجه قرار می گيرد به خواننده امکان آگاهی از نقطه نظرات چندين وبلاگ نويس را در ارتباط با يک موضوع خاص ، خواهد داد . بدين ترتيب خواننده قبل از مطالعه تمام مطلب ، ديد مناسبی نسبت به آن را پيدا نمايد . به فرآيند فوق ، triangulation گفته می شود .

مديريت دانش و تجارب شخصی : محتويات طراحی سایت به منزله يک بايگانی از افکار و انديشه های وبلاگ نويسان آن بوده که در مقاطع زمانی متفاوتی نوشته شده و در صورت نياز به اطلاعاتی خاص می توان با استفاده از مراکز جستجو و بر اساس يک کليد واژه خاص به آنان مراجعه نمود.

وجود لينک ها ی متعدد مرتبط با يک موضوع خاص که توسط مولف يک طراحی سایت مشخص می گردد ، امکان دنبال نمودن وضعيت موجود در رابطه با يک موضوع خاص را در اختيآر علاقه مندان قرار می دهد .

ارتباط دو سويه : همانگونه که در بخش قبل اشاره گرديد ، وبلاگ ها به محيط و يا رسانه محاوره ای برای مباحث عمومی و تخصصی تبديل و امکان تعامل اطلاعاتی بين وبلاگ نويسان و خوانندگان از يکطرف و خوانندگان با خوانندگان از طرف ديگر فراهم می گردد .

ويژگی فوق از ماهيت دوطرفه بودن وب به نحو احسن استفاده و آن را در جهت اهداف خود بکار می گيرد.

جامعه شبکه ای : پديده وبلاگ نويسی فرصت ها و پتانسيل های مناسبی را در جامعه شبکه ای ، ايجاد می نمايد. نويسندگان وبلاگ ها به مرور زمان توسط خوانندگان خود شناخته خواهند شد.

بدين ترتيب آنان در معرض فرصت هائی قرار خواهند گرفت که شايد هرگز تصور آن را نمی کردند. در جامعه شبکه ای هر شخص می تواند دارای سهمی در توليد و ارائه اطلاعات داشته باشد و خود نيز می تواند از دستاوردهای اطلاعاتی ديگران استفاده نمايد.

شبکه فوق نظير شبکه های نظير به نظير بوده که يک کامپيوتر می تواند در يک لحظه از منابع موجود بر روی ساير کامپيوترها استفاده نمايد و هم می تواند منابع مورد نظر بر روی سيستم خود را جهت استفاده در اختيار ساير کامپيوترها قرار دهد .

جامعه شبکه ای دارای ايستگاههائی ( انسان ) است که در آن هر يک سهمی در توليد و ارائه اطلاعات و استفاده از اطلاعات ديگران را بر عهده خواهند داشت .

روتينگ اطلاعات : طراحی سایت ها دارای تاثيری مثبت در خصوص چرخش آزادنه اطلاعات در يک جامعه اطلاعاتی می باشند . خواننده و نويسنده يک وبلاگ اغلب به يک جامعه و يا سازمان يکسان تعلق نداشته و برای ارتباط بين آنان مرز خاصی وجود نخواهد داشت .

بدين ترتيب ما شاهد تقابل افکار ، انديشه ها در يک مقياس گسترده و جهانی بوده که زمنيه يک جامعه اطلاعاتی را ايجاد می نمايد . ايجاد چنين روابطی در دنيای خارج از طراحی سایت امری مشکل و گاها” غير ممکن است .

چه تعداد بلاگ وجود دارد؟

Blogcount.com ، از جمله مراکزی است که اطلاعات مناسب و دقيقی در رابطه با وبلاگ ها در سراسر جهان را جمع آوری و گزارشات متعددی را در اين خصوص ارائه می نمايد.

در ژوئن سال ۲۰۰۳ ، تعداد طراحی سایت ها بين ۴ / ۲ تا ۹ / ۲ ميليون ، برآورد شده است . در صورتی که ظرفيت هر وبلاگ را معادل پنجاه کيلو بايت در نظر بگيريم ، blogosphere ظرفيتی معادل ۸۱ گيگابايت را خواهد داشت .

مالک وبلاگ ها چه کسانی هستند؟

بر اساس بررسی انجام شده توسط موسسه تحقيقاتی Jupiter ، تقريبا” دو درصد کاربران اينترنت دارای بلاگ می باشند. اکثريب قريب به اتفاق افرادی که دارای وبلاگ می باشند به صورت Dial-up به اينترنت دستيابی نموده و بيش از نيمی از آنان دارای درآمدی پائين تر از شصت هزار دلار در سال! می باشند.

هفتاد درصد بلاگ ها متعلق به افرادی است که بيش از پنج سال است که از اينترنت استفاده می نمايند .

بيش از پنجاه درصد وبلاگ هائی که توسط موسسه بين المللی تکنولوژی و علوم انسانی ، پيمايش شده است نشاندهنده اين واقعيت است که آنان به زبان انگليسی نوشته شده و ده زبان برتری که طراحی سایت ها با آنان نوشته شده اند به ترتيب : پرتقالی ، لهستانی ، فارسی ، فرانسوی ،اسپانيائی ، آلمانی ، ايتاليائی ، هلندی و ايسلندی می باشند .

آیا بلاگ ها بازدیدکننده دارد و چه کسانی آن را مطالعه می کنند؟

موسسه تحقيقاتی Jupiter در بررسی خود اعلام نموده است که صرفا” چهار درصد از کاربران اينترنت ، اقدام به مطالعه و خواندن وبلاگ ها می نمايند . وبلاگ ها ، عموما” توسط مردان خوانده می شوند ( شصت درصد مردان و چهل درصد زنان ) .

کاربران خانگی اينترنت که مجموع درآمد آنان بيش از شصت هزار دلار در سال می باشد ، شصت و يک درصد از خوانند گان طراحی سایت ها را تشکيل می دهند . بيش از پنجاه و چهار درصد از گزينه Dial-up و چهل و شش درصد از گزينه Broadband برای دستيابی به اينترنت استفاده می نمايند .

هفتاد و سه درصد از خوانند گان وبلاگ ها بيش از پنج سال است که از اينترنت استفاده می نمايند

نکات قابل توجه درمورد وبلاگ چیست

 • بيش از ده هزار Domain ثبت شده در ريجستری whois دارای واژه “blog” می باشد .
 • بلاگ ها بطور متوسط در هر سه روز يک مرتبه بهنگام می گردند .
 • بر اساس بررسی موسسه تحقيقاتی Nielsen/NetRatings ، در ماه می سال ۲۰۰۳ ، LiveJournal ، شصت و پنجاهمين رتبه را در بين سايت های متداول بر روی اينترنت به خود اختصاص داده بود .

چند نمونه از بهترین سیستم های وبلاگدهی:

سفارش طراحی سایت

نتیجه گیری وبلاگ چیست

يک صفحه طراحی سایت ( مشابه يک روزنامه شخصی ) و با قابليت دستيابی عموم کاربران به آن است . وبلاگ ها ، بر اساس يک نظم خاص بهنگام و محتوی بلاگ نشاندهنده شخصيت مولف و يا مولفان آن می باشد .

برخی از وبلاگ نويسان از بلاگ خود به منزله يک آلبوم عکس و يا بريده روزنامه ها ( شکل خاصی از يک حافظه online ) استفاده می نمايند. زمانی که بلاگر يک لينک مناسب را در اين خصوص پيدا نمايد و يا اطلاعاتی خاصی را که قصد دارد آنان را بخاطر بسپارد ، آنان را بر روی بلاگ خود قرار می دهد .

منبع : firstsiteguide.com , en.wikipedia.org , problogger.com

Summary
وبلاگ چیست - تفاوت وب سایت و وبلاگ و کاربردهای آن | نوین سئو
Article Name
وبلاگ چیست - تفاوت وب سایت و وبلاگ و کاربردهای آن | نوین سئو
Description
وبلاگ چیست ، تفاوت وب سایت و وبلاگ و کاربردهای آن را در این مقاله به صورت کامل و قدم به قدم با ما همراه باشید و اطلاعات کسب کنید.
Author
Publisher Name
hamid
Publisher Logo
تاریخ انتشار : شهریور ۳۱, ۱۳۹۷
تعداد بازدید : 120 views
1ستاره2ستاره3ستاره4ستاره5ستاره (20 rating, 4 votes)
Loading...

مقالات مشابه
 • برنامه نویسی چیست
  برنامه نویسی چیست و چه کاربردی دارد؟

  برنامه نویسی چیست برنامه نویسی چیست و به چه دردی میخورد. برنامه نویسی چیست برنامه نویسی چیست و چه کاربردی خواهد داشت. برنامه نویسی چیست برنامه نویسی چیست ؟ برنامه نویسی راهی است برای دادن دستورالعمل های کامپیوتری درباره آنچه که باید انجام شود. این دستورالعمل ها به عنوان کد شناخته می شوند و برنامه نویسان کامپیوتر برای […]

 • تکنیک های سئو – آموزش تکنیک های seo در سال ۲۰۱۹

  تکنیک های سئو و بهینه سازی سایت تکنیک های سئو چیست و چه کاربردی دارد؟ تکنیک های سئو چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ سئو چیست ( آموزش سئو ) سئو (Search Engine Optimization) به این معناست که وبسایت و فروشگاه اینترنتی خود را برای موتور های جستجو بهینه سازی کنید تا افرادی که به دنبال […]

 • درگاه پرداخت واسط بانکی
  ۵ درگاه پرداخت واسط درجه یک و مطمئن در سال ۱۳۹۷

  درگاه پرداخت واسط درگاه پرداخت واسط چیست و چه کاربردی دارد؟ درگاه پرداخت واسط چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ درگاه پرداخت واسط چیست؟ به وب سایت هایی که از شرکت های PSP مجوز دریافت می کنند و درگاه آنلاین دریافت می کنند برای رشد آسان تر کسب و کار های ما درگاه پرداخت واسط می گویند. […]

 • صفحه اول گوگل
  صفحه اول گوگل : ۱۵ تکنیک شگفت انگیز قرار گرفتن در صفحه اول گوگل

  صفحه اول گوگل : ۱۵ تکنیک شگفت انگیز قرار گرفتن در صفحه اول گوگل یست و چگونه کار می کند؟ ه چه دردی می خورد و چه ویژگی هایی دارد؟ صفحه اول گوگل جایگاهی است که مدیران وب سایت در تلاش هستند تا در آن جا قرار بگیرند، زیرا باعث بیشتر دیده شدن خدمات و محصولاتشان […]

 • بلاک چین چیست
  بلاک چین چیست – تکنولوژی بلاک چین به زبان ساده

  بلاک چین چیست چه کاربردی دارد؟ چه ویزگی هایی خواهد داشت؟ تکنولوژی بلاک چین به زبان ساده با استفاده از بلاک چین، بسیاری از افراد می توانند وارد یک پایگاه اطلاعات شوند و یک جامعه از کاربران را کنترل کنند، با این هدف که اطلاعات چگونه ثبت شده و چگونه اصلاح و بروز میشوند. فناوری […]

 • افزایش سرعت سایت
  افزایش سرعت سایت – سرعت سایت خود را ۱۵ برابر کنید

  افزایش سرعت بالا آمدن سایت آموزش افزایش سرعت سایت وردپرس افزایش سرعت سایت چیست و چه کاربردی دارد؟ افزایش سرعت سایت چیست و چه ویژگی هایی دارد؟  در سال ۲۰۰۶ وب سایت آمازون فقط ۱۰۰ میلی ثانیه سرعت وب سایت خود را افزایش داد و سبب شد تا فروش وب سایت به صورت چشمگیری افزایش پیدا کند! […]

 • وب سایت چیست
  وب سایت چیست – کسب درآمد باورنکردنی از وب سایت

  وبسایت چیست؟ رابطه دامنه و هاست با وب سایت چیست؟ سایت استاتیک چیست؟ سایت داینامیک چیست؟ مزایای سایت های داینامیک تفاوت سایت های استاتیک و داینامیک چیست؟ CMS یا سیستم مدیریت محتوا چیست؟ مزایای استفاده از سیستم مدیریت محتوا ویژگی های یک CMS مناسب معرفی برخی از بهترین سیستم مدیریت محتوا وب سایت چیست وب […]

 • شبکه های اجتماعی
  ۱۰ مورد از جدیدترین و محبوبترین شبکه های اجتماعی ۲۰۱۸

  شبکه های اجتماعی یا همان social networks، به پلتفرم های آنلاینی گفته می شود که در آن مردم با دیگر افراد به اشتراک موضوعاتی در زمینه های مختلف می پردازند. 

 • با 10 میلیون چه کنم؟ راه اندازی کسب و کار با 10 میلیون تومان
  راه اندازی کسب و کار با ۱۰ میلیون تومان – با ۱۰ میلیون چه کنم؟

  امروزه وب سایت ها میلیاردی درآمد دارند و به راحتی از این فرصت به بهترین شکل استفاده میکنند اما شما هنوز نمیدونید سرمایه خودتون رو کجا استفاده کنید و از چه شغلی میتونید پول بدست بیاورید!

 • انواع الگوریتم های بهینه سازی گوگل (بروز رسانی ۲۰۱۸)

  انواع الگوریتم های بهینه سازی انواع الگوریتم های بهینه سازی چیست و چه کاربردی دارد؟ انواع الگوریتم های بهینه سازی چیست و چه ویزگی دارد؟ انواع الگوریتم های بهینه سازی ، سئو و بهینه سازی سایت یک فرایند طولانی مدت است و هدف از این کار افزایش رتبه سایت در نتایح گوگل می باشد. تعدادی […]

دیدگاه ها
لاله صبوری در ۲۴ آبان ۱۳۹۷ در ۶:۳۴ ب.ظ گفته:

دوستان اگر کسی سیستم های وبلاگ دهی بیشتری میتونه معرفی کنه لطفا بگه ممنون

پاسخ