رتبه الکسا چیست و چگونه تعیین میشود ؟

شرکت آمازون به منظور گسترش فعالیت های خود در حوزه اینترنت در سال 1996 وب سایت الکسا را طراحی و توسعه داد . این وب سایت درگاهی به منظور آنالیز ترافیک وب میباشد . اکثر طراحان سایت ، سئو کاران و توسعه دهندگان در سطح وب ، بعد از رتبه پیج رنک گوگل ازین وب سایت به منظور بررسی رتبه یک سایت استفاده میکنند و از این رو “رتبه الکسا” دارای اهمیت بسیاری برای سئو یک سایت محسوب میشود .

“الکسا” داده های خود را بر اساس سنجش میزان ترافیک پخش شده در فضای وب بدست میاورد که از این داده ها برای ارزیابی آدرس ها و سایت ها استفاده میکند . الکسا بر اساس فیدبک هایی که از کاربران میگیرد مثل میزان زمان صرف شده توسط یک کاربر در بازدید یک آدرس خاص یا تعداد زیر صفحات بازدید شده از یک سایت توسط کاربران به منظور بهبود رتبه الکسا در الگوریتم رتبه بندی الکسا استفاده میکند .

الکسا همواره الگوریتم های سنجش و رتبه بندی خود را بهبود میبخشد و در اخرین بروزرسانی های خود در دادن رتبه به سایت ها علاوه بر میزان ترافیک ، به منبع این ترافیک ها نیز توجه میکند . به صورت کلی بازدید و ترافیک مربوط به یک سایت در یکی از چهار شاخه زیر تقسیم میشود :

ترافیک یا بازدید حاصل از جستجو (Search) : این مورد مربوط به موتورهای جستجو مثل گوگل ، یاهو و بینگ است که توسط جستجو کاربران در موتورهای جستجو و یافت و بازدید از یک آدرس سایت مشخص است .

ترافیک یا بازدید حاصل از شبکه های اجتماعی (Social) : که به معنی وارد شدن کاربران به یک آدرس سایت مشخص از طریق شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام ، فیسبوک و … که این امر اغلب توسط تبلیغات در این شبکه ها صورت میگیرد .

ترافیک یا بازدید از طریق وب سایت های دیگر (Referral) : به معنای وارد شدن یک کاربر از طریق یک وب سایت پربازدید به آدرس سایت مشخص است ، که این موضوع اغلب از طریق تبلیغات بنری یا تبلیغاتی مثل پاپ آپ و یا دنبال کردن منبع یک نوشته است که این میتواند به صورت طبیعی از طریق لینک سازی ها یا تبلیغاتی مثل رپورتاژ آگهی رخ دهد .

ترافیک مستقیم (Direct) : که در این حالت کاربران به صورت مستقیم آدرس سایت مورد نظر خود را وارد میکنند و وارد سایت مشخص میشوند که این موضوع در سایت های معتبر و برند رخ میدهد .

تمام مواردی که در بالا توضیح داده شد در الگوریتم رتبه بندی الکسا استفاده شده و بر اساس این موارد به وب سایت های مختلف رتبه الکسا داده میشود .

آدرس درگاه وب سایت الکسا برای بررسی رتبه الکسا هر سایت به جای behtarinseo.ir آدرس سایت مورد نظر خود را قرار دهید :

alexa.com/siteinfo/behtarinseo.ir

آیا امکان تقلب در رتبه الکسا وجود دارد ؟

به صورت کلی معیار اصلی در رتبه بندی الکسا میزان ترافیک یک سایت است که بر این اساس سایت های مختلف رتبه بندی میشوند و شاخص هایی به آنها تعلق میگیرد . امکان تقلب در رتبه الکسا از طریق تبلیغات نابه جا مثل استفاده از تبلیغات پاپ آپ یا تبلیغات غیر واقعی در شبکه های اجتماعی از طریق کوتاه کننده های لینک همیشه وجود دارد . با توجه به اینکه تمامی این موارد باعث افزایش ترافیک یک سایت میشود و این مورد معیار اصلی الکسا در رتبه بندی سایت ها است ، اما میتوان بر اساس برخی مشاهدات مثل فیدبک هایی که کاربران به این سایت ها میدهند تقلب در این سایت ها را آشکار کرد .

سه مورد اصلی از این فیدبک ها که باعث آشکار شدن تقلبات ناشی از الکسا میشود در زیر آورده شده است :

مدت زمان صرفه شده کاربر در سایت(Daily Time on Site) : اکثر وب سایت هایی که از تبلیغات پاپ آپ به منظور “کاهش رتبه الکسا” خود استفاده میکنند دارای مدت زمان صرف شده کاربر در سایت کمتری هستند و نمودار رشد این شاخص همیشه ره به پایین و قرمز میباشد .

بررسی نکردن صفحات دیگر از سایت(Daily Pageviews per Visitor) : کاربری که از طریق تبلیغات هدفمند و تقلبی به منظور کاهش رتبه الکسا وارد یک سایت یا صفحه ای از سایت میشود خیلی سریع صفحه را بسته و به صفحات دیگر سایت نیز مراجعه نمیکند . از این رو سایت هایی که شاخص Daily Pageviews per Visitor الکسای آنها کمتر از عدد 1 و به صورت نزولی و قرمز میباشند قطعا از تبلیغات نابه جا و تقلب در الکسا استفاده میکنند .

حفظ کاربر در سایت (Bounce rate) : یک وب سایت خوب سایتی است که کاربران را به خود جذب کرده و در خود نگه دارد . اکثر سایت هایی که تبلیغات نابه جا و تقلب در رتبه الکسا خود میکنند دارای شاخص بونس ریت پایینی هستند چون کاربران سریعا از سایت دلزده شده و آن را ترک میکنند .

تاثیر رتبه الکسا در سئو

الکسا وب سایتی جدا و با معیارهایی متفاوت از گوگل میباشد . منطق الکسا در رتبه بندی سایت ها میزان بازدید و ترافیک هر سایت میباشد . اما گوگل بر اساس درستی و مفید بودن هر سایت به مطالب ، فایل ها و صفحات آن سایت رتبه و رنک خاص خود را میدهد . الگوریتم گوگل بسیار بسیار پیچیده و بزرگ است که از پیج رنک گوگل گرفته تا هوش مصنوعی و یادگیری ماشین و همه این موارد در رتبه بندی و رنکینگ داده ها در آن نقش کلیدی دارند .

رتبه الکسا به خودیه خود نقشی در سئو وب سایت ندارد ، اما از برخی شاخص های الکسا میتوان به منظور بهبود سئو سایت استفاده نمود . برخی از این موارد مثل TOP KEYWORDS BY TRAFFIC یا کلمات کلیدی که بیشترین میزان بازدید را برای سایت فراهم میکنند ، بر اساس تجزیه و تحلیل الکسا از تمامی موتورهای جستجو و سایت های مشابه گرداوری شده است که توجه به بهبود رتبه این کلمات باعث افزایش شدید ترافیک سایت و افزایش سئو سایت میشود .

رابطه بین رتبه الکسا و بازدید سایت

حتما برای شما هم پیش آمده است که دو سایت با میزان کاربر و بازدیدکننده متفاوت دارید ، از نظر منطقی باید سایتی که دارای بازدیدکننده بیشتر است رتبه الکسا بهتری داشته باشد ، اما در برخی موارد سایت های با بازدیدکننده کمتر رتبه الکسا خیلی بهتری کسب میکنند!

این موضوع دو عامل اصلی دارد : در فضای وب منظور از بازدید ، یا بازدید بر اساس آی پی است که درواقع همان بازدیدکننده یا کاربر انسانی است ، و یا بازدید تعداد زیر صفحاتی است که توسط یک کاربر انسانی مشاهده میشود . معیار سنجش الگوریتم الکسا میزان بازدید میباشد که در واقع یک کاربر میتواند چندین صفحه را بازدید کند که این موضوع باعث چند برابر شدن میزان بازدید ها میشود ، همینطور میزان زمان صرف شده در سایت تاثیر زیادی در رتبه الکسا خواهد داشت .

افزایش بازدید سایت با خرید بک لینک

نوشته کاهش رتبه الکسا |رتبه الکسا چیست؟|بهبود رتبه الکسا اولین بار در آموزش سئو. پدیدار شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید